See ei sünni väe ega võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi, ütleb vägede Issand. (Sk 4:6)
Nõnda ütles Jumal kord Iisraeli rahvale, kuid see kehtib kõikjal ja alati. Väe ja võimuga ei saavutata iial midagi püsivat, vaid ainult vaimse tegevusega, kus arvestatakse Jumalaga, kes on Vaim. Poliitiliselt on mitte ainult juudid, vaid kõik impeeriumid võtnud vastu purustavaid lööke. Kui neil midagi on pärandada, siis vaimselt.
Hiljuti võisime seda kogeda järjekordsel reisil Lutheri ja Bachi radadel (5.–12. mail). Saksamaa on korduvalt püüdnud oma ajaloos muskleid näidata, kuid kaks maailmasõda on kummutanud nende imperiaalsed plaanid. Natsiriiki ei käsitleta praegu mitte ainult Euroopa anastajana, vaid räägitakse ka Saksamaa puhul natside okupatsioonist. Nii väljendas igatahes Speyeri katedraali endine organist, kes oli Nõukogude Liidu langemise aegu istunud ühes lauas nii Helmuth Kohli kui ka Mihhail Gorbatšoviga.
Ükski sõda ega okupatsioon ei ole aga suutnud purustada saksa rahva kultuuriliselt keskset osa Euroopa ja maailma ajaloos. Speyeri riigipäeval kujunes omal ajal (1529. a) opositsioon, mis avaldas protesti katoliikliku keisri suhtumise vastu Martin Lutherisse. Sellest pärineb nimetus „protestandid“ – protestantlike kirikute hulka kuuluvad peale luterlaste ka Šveitsi reformaatori Johann Calvini järgi nime saanud kalvinistid (nende hulka loetakse ka meile tuntud nn vabakirikud). Wormsis väisasime samuti katedraali ja mõtlesime Lutherile, kes ei taganenud oma seisukohtadest selles linnas 1521. aastal toimunud riigipäeva ees.
Reformatsioon sai eelduseks kogu uusaegsele ajaloole, kus loomulikult leidub positiivse kõrval ka negatiivset. Ent kehtib sama põhimõte: purustusi ja kahjustusi on põhjustanud ikka peamiselt väe ja võimu rakendamine, kaasa arvatud vaimne terror, mida on kasutanud mitmed poliitilised süsteemid. Kuid Euroopa vaimukultuur, mis järgnes keskaegsele, on pärandanud jätkuvalt püsiväärtusi, kus alati on arvestatud Jumalaga ja tegutsetud Tema Vaimu eeldades (olgu või teadmatult ja anonüümselt).
Mida oli vaadata Mühlhausenis, kus oli usupuhastuseaegse talupoegade sõja juhi Thomas Müntzeri staap? Toda meeleheitlikult võidelnud meest meenutas ainult talle pühendatud mälestussammas. Nad ei saavutanud vägivallaga kaugeltki seda, mida Luther tegi puhtalt vaimset võitlust pidades. Mühlhausenis tegutses aga ka noor Johann Sebastian Bach, kelle ausammas seisab püsti kiriku ees, kus ta töötas. Linn ja kirikud on igati ilusad, nagu enamasti teisteski Saksamaa väikelinnades.
Lisaks nimetatutele külastasime esimest korda ka Lutheri lapsepõlvelinna Mansfeldti. Eriti võimsa mulje jättis lossivaade, mis tuletas meelde, et ootamatult n-ö rahvusvaheliseks meheks tõusnud Luther oli oma kodukohas nii lossihärra kui ka rahva silmis kuni surmani oma poiss Martin. Väisasime uue reisigrupiga muidugi ka varem külastatud paiku, mida ei saa vältida: Eisleben, Marburg, Eisenach, Erfurt, Leipzig, Wittenberg jt. Wittenbergi pargis leidsime üles ka vahtra, mille on teiste sarnaste sekka istutanud meie peapiiskop Andres Põder.
Saksamaa lõhuti väe ja võimu abil peaaegu täielikult teises maailmasõjas, kuid tema suurus paistab välja vaimsest elust. Tema geeniuste rida usu, teaduse, muusika, kirjanduse ja muus vallas on väga pikk. Piisab, kui piirduda siin nimetatutega, kes olid pöördepunktiks oma valdkonna ajaloos. Nii nagu räägitakse ajastutest enne ja pärast Lutherit ja reformatsiooni, räägitakse ka muusikast enne ja pärast Bachi, kes on „rahvusvaheline mees“ vahest rohkemgi kui usupuhastuse algataja.
Kõigile meie reisidele on iseloomulik, et need täidavad ka misjoneerivat iseloomu. Tänapäeva misjon seisneb eelkõige kristliku usu tutvustamises ja selgitamises, õpetades palvehetkede ja jutluste kaudu ühtlasi tunnetama vaimseid dimensioone, mis ühendavad iga inimest Jumalaga (oleme mõelnud analoogsetele vaimulikele kultuurireisidele Austrias ja Itaalias). Ka misjoni puhul kehtib Jumala Sõna: „Mitte väe ja võimu läbi, vaid minu Vaimu läbi!“ Vägisi ei juhita kedagi usule, küll aga Jumala Vaimu läbi.
Olgu meie suhted algaval nädalalgi rohkem vaimset ja sõbralikku laadi, arvestades Jumalaga, sest väe ja võimu kaudu toome ainult pahandusi ja rahutusi enda ning teiste ellu. Rõõmsat ja rahulikku töönädalat kõigile!
*****
Bachi ja Lutheri radadel käis seekord ka fotograaf Endel Apsalon. Tema tehtud reisifotosid saab näha siit: