Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Marie Underi ja Artur Adsoni põrmu ümbermatmine

Under ja Adson

2016. aasta 9. juuni hommikul kella 9.30–10.30 saavad kõik eesti kirjanduse suurkujude MARIE UNDERI ja ARTUR ADSONI austajad tulla kirjanikepaariga hüvasti jätma. Põrmud on Eestisse jõudnud ja ootavad ümbermatmist. Kell 10.30 algab Jaani kirikus mälestusteenistus, pärast mida suundutakse Rahumäe kalmistule.

Räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Oma luuletuses „Põgenik“ kirjutab Marie Under:

Kord veel tagasi tahaksin
leida kodutee,
kodumullas siis magaksin
välja kõik silmavee.

Marie Under jõuab koju. See oli ta soov ja see soov saab nüüd täidetud. Mul on väga hea meel, et ta selle soovi täitmise juures on ka Jaani kirikul oma roll. Justnimelt siit kirikust saadetakse 9. juuni hommikul väikesed kirstud teele. Marie Under, Artur Adson, Underi tütar ja õde saadetakse väikeste kirstude sees Rahumäe kalmistule ja sängitatakse seal. Hommikul ehk poole kümnest poole üheteistkümneni on siin jumalagajätmise võimalus kõigil inimestel ja umbes tunnine mälestushetk algab täpselt kell 10.30. Vaimuliku osa viib selles läbi peapiiskop URMAS VIILMA.

Olin pisut aitamas seda üritust korraldada ja käisid läbirääkimised, kuidas ja mis. 9. juuni õhtul tuleb kirikus Nargenfestivali avakontsert 110 laulja ja muusikuga Lätist ja Eestist ning seetõttu tuleb kõik see ja neljapäevane keskpäevapalvus sättida ühte päeva, nii et see saab olema väga suurejooneline päev Tallinna Jaani kiriku ajaloos.

Ma usun, et me saame siin hästi hakkama. Ma ise olen sellel päeval tulemas Bulgaariast ja seetõttu sain olla vaid ettevalmistusel veidi abiks, kuid ei hakka riskima, kas lennuk ikka jõuab või ei jõua.

Selline päev on siis tulemas selle aasta 9. juunil.

Marie Under on kord palunud:

Taevane Isa, kuule mu palvet,
tänu ja kiitust mu hing Sulle toob.
Elu ja tervist, abi ja kaitset,
rõõmu ja rahu Su vägev käsi loob.

Ole mu juures kodus ja kaugel,
päeval ja öösel mind kaitsku Su tiib.
Olen kord väsind, öövarjud kaugel –
saada üks ingel, kes mind Su koju viib.

Õnnista, Isa, kodumaa mulda,
tärkavat orast ja tolmlevaid päid.
Õnnista lõikust, terade kulda,
anna mu rahvale aastaid palju häid.“

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28