Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

EESTI MUINSUSKAITSE SELTSI TEENETEMEDAL ÕPETAJA JAAN TAMMSALULE

EMS tunnistus

2022. aasta 18. aprillil jagas Eesti Muinsuskaitse Selts teenetemedaleid ja tänukirju. Need pälvis ka õpetaja JAAN TAMMSALU – „väljapaistva panuse eest vaimse ja ainelise kultuuripärandi hoidmisel ja edendamisel“.

Jaani kogudus teab ja tunneb oma nahal oma kaunis kirikus väga hästi, mille eest see autasu anti, ja on õp Tammsalule väga tänulik. Palju õnne medali puhul!

Küsisime Eesti Muinsuskaitse Seltsi aseesimehelt, heraldik PRIIT HERODESELT selle tunnustuse tagamaid.

NB! Kes veel ei tea, siis Priit Herodesel on Jaani kogudusega tugevad sidemed, just temalt on kogudus saanud oma sümbolid: oma vapi, lipu ja teenetemärgi.

MIKS ÕP TAMMSALU JÕUDIS SELLISE AUTASUNI, MIKS TE TEDA TEENETEMEDALI SAAJAKS ESITASITE?

„Tallinna Jaani kogudus teab ju suurepäraselt Jaan Tammsalu teeneid vaimse ja ainelise kultuuripärandi hoidmisel ja edendamisel – nagu me teda esitades seletuslauseks kirjutasime. Võtame kas või tema kirjutised Facebookis ja mujal, tema esinemised raadios ja televisioonis. Hingehoiu mõttes on ta üks kõige aktiivsemaid ja sügavama sõnaga inimesi. Samas kõik need muusikalised, sõnalised ja kunstiüritused, mis Jaani ümber koguduses toimuvad – kas sellest on vähe?“

LISANDUB KÄEGA KATSUTAV POOL TALLINNA JA VAREM KA VILJANDI JAANI KIRIKUS JA MUJAL. KAS ÕP TAMMSALU ON EESTI ESIKIRIKUEHITAJA, SUURIM PRAEGUSTE SEAS?

„Ega keegi ole pingerida teinud ja minu meelest olekski üsna mõttetu hakata siin mängima tähtede konkurssi. Aga fakt on see, et põlise tallinlase ja põhilise aja kesklinnas elanud inimesena olen ma Jaani kirikust mööda ja ka seal sees käinud väga palju. See, mis seal on toimunud, on vist ka pimedale märgatav. Seda enam, et kirikuhoone ümber oli omal ajal palju poleemikat, et Jaani kirik siia väljakule ikka ei sobi ja tuleks maha võtta. Aga praegu! Praegu on see tõesti igas mõttes kultuuritempel.

Tunnustanud me oleme Jaani kogudust ja õp Tammsalu kahtlemata varemgi, aga teenetemedali määramisel on lai pilk kogu inimese teenimisele ja tegevusele, seda ei piira kitsas ajakriteerium. Teenetemedalit antakse inimesele välja ainult üks kord – see ei ole nagu nõukogude ajal, kus Leonid Brežnevil oli kangelase kuldtähti vähemalt viis tükki.

Igal juhul on Jaan Tammsalu Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemedalit enam kui väärt.“

Kalender

E T K N R L P
5
9
12
15
16
18
19
22
23
25
26
30