Koguduse lood

2015. aasta Jaani kirikus

Nagu mujalgi, nii tehakse ka Jaani kirikus aasta algul kokkuvõtteid möödunud aastast. Statistikaga on kõige paremini kursis kolm inimest: koguduse sekretär, peaõpetaja ja raamatupidaja. 2015. aasta arvandmetest räägib õpetaja JAAN TAMMSALU: „Kui vaadata eelmisele aastale tagasi, siis võib öelda, et see oli päris pingeline.

Ühest küljest oli 2015. aastal üllatavalt palju RISTIMISI, nii et me juba kolmveerandi aasta pealt palusime vabatahtlikul töötegijal Liina-Liis Nõmmel ristimispuu suuremaks teha, sest ristitute nimed lihtsalt ei mahtunud sinna enam ära. Võrreldes eelmise aastaga, mis oli 136 ristimisega ristimiste madalseisu aasta, tõusis ristitute arv 162 peale. Nii et 2015. aasta ristimispuu on väga kopsakas ja tihedalt täis ning võib öelda, et ristimiste osas on olnud väga hea „saak“. Küll aga on üllatuslik olnud see, et samal ajal langes LEERITAMISTE arv. Kui 2014. aastal oli leeritatuid 100, siis 2015. aastal 82. Leerigrupid olid väiksemad. Sellega võrreldes on imestusväärne see, et ristimiste arv on nii suur. Millest see tuleb? Tavaliselt on nii, et kui on leeritatuid palju, siis on ka palju ristimisi. Kui on palju leeritatuid, siis nendel on ka palju lapsi ja ristitakse nemadki. Need on omavahel väga selges sõltuvuses. Aga 2015. aastal see sõltuvus eriti ei toiminud. Väga paljud, kelle lapsed olid aastaid ristimata olnud, tulid nüüd oma lapsi ristima. Nii et palju oli neid lapsi, kes ulatusid ise üle altarivõre ääre oma pead panema, keda ei kantud, vaid kes olid juba päris suureks kasvanud. Kas põhjuseks oli segadus maailmas ja hirm selle ees, mis võib homsest saada? Midagi pani inimesi liikuma.

LAULATUSTE arv on meie kirikus olnud üsna stabiilne: 2013. aastal 22, 2014. aastal 23, 2015. aastal taas 22 paari. Selle aasta algus on võimas, jaanuaris on juba ühel nädalavahetusel neli laulatust. Ühele päevale taheti panna veel kolmaski, aga see lihtsalt enam ei mahtunud sinna. See on esimest korda minu ajal siin Jaani kirikus, kus jaanuaris on nii palju laulatusi. MATUSTEGA on hämmastavalt stabiilne seis. Meie koguduse neli õpetajat matavad igal aastal stabiilselt kuskil 110 inimese ringis. 2014. aastal tuli matta 104 ja 2015. aastal 103 inimest.

LIIKMEANNETAJATE arv on võrreldes 2014. aastaga paarikümne inimese võrra vähenenud, keskmine liikmeannetus ühe inimese kohta aastas on aga tõusnud umbes 61 euro peale. Siin on võib-olla selge seos ka leerilaste arvu langusega. Mul on vahel tunne, et paljud inimesed arvavad, et kui nad käivad pühapäeviti kirikus ja panevad uste juures olevatesse rahakastidesse raha, siis see ongi nendepoolne liikmeannetus. Igatahes see variant, et võiks igal aastal nimelise liikmeannetuse teha, on väga paljude inimeste jaoks suur üllatus. Annaks Jumal, et me edaspidi ei liiguks annetajaliikmete osas miinustrendis. Jaani koguduse liikmete arv aga kasvab aasta-aastalt. Ka eelmisel aastal oli ristimiste, leeriõnnistuste läbi kogudusega liitunute arv suurem kui meie kogudusse kuulunud inimeste matuste arv. Lisaks sellele on igal aastal nende arv, kes mõnest muust kogudusest meile üle tulevad, suurem kui meilt mujale lahkujate arv. Majanduslikult oli 2015. aasta väga-väga pingeline. Ma ei mäleta nii pingelist aastat isegi remontide ajast – siis lihtsalt võtsime pangast laenu ja muudkui remontisime –, aga nüüd, 2015. aastal oli kätte jõudnud see aeg, kus peaaegu iga kuu lõpus oli tõsine küsimärk, kas me suudame ka järgmise kuu alguses palkade maksud ära maksta. Juba jäimegi aasta keskpaigas praostkonnale ja konsistooriumile võlgu ning palusime pikendust. Tundus, et aasta lõpuosa läheb veel keerulisemaks, aga imekombel olid kuskil 20. detsembriks meil kõik võlad tasutud ja lõpetasime aasta väikese jäägiga. Detsember oli majandusliku poole pealt vaadates üllatavalt hea kuu. Eks meid hoidis ka see, et kirikut ei pidanud nii tugevalt kütma nagu eelmiste aastate külmadel talvedel. Saime hakkama tänu inimestele, kes olid ohvrimeelsed, ja tänu väga paljudele kontsertidele, mis kirikus olid. Aga ega see kerge ei ole pidevalt vaadata, kas veame välja või peab hakkama püsikulude katmiseks kuskilt laenu võtma. Lõppkokkuvõttes võib öelda, et 2015 oli pingeline, põnev ja ikkagi väga hea aasta. Lõpp hea, kõik hea. Tänu Jumalale!“

Kalender

E T K N R L P
3
4
6
7
10
11
13
14
17
18
21
24
25
27
28
31

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net