Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Paljude annetajate vitraažaken

Vitraažakna kavand

Kunstnik DOLORES HOFFMANNIL on valmis saanud kolmanda vitraažakna kavand ja selle põhjal valmib paljude annetajate vitraažaken – nagu oli kiriku juubeliaastal ka paljude annetajate kellamängukell. Kes iganes soovib, saab oma annetusega osaleda.

 

Akna kavandKõikide annetajate vitraažakna kavand. Autor: Dolores HoffmannAnnetada saab koguduse kantseleis või koguduse kontodele pankades (vt www.tallinnajaani.ee/toeta-kogudust/liikmeannetused.html). Kes teeb ülekande, peaks märkima seletusse „Paljude annetajate aken“. Kõikide annetajate vitraažakna jaoks saab annetusi teha nii kaua, kuni kogu summa on koos. Hetkel on selleks annetatud pisut üle viie tuhande euro. Annetajate nimed avalikustatakse akna avamisel.

Kavas olevat tutvustab õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Paljude annetajate vitraaži kavand on valmis. Selle on teinud kunstnik DOLORES HOFFMANN, kes on tõeliselt kaua, suure osa oma elust tegelenud just vitraažide kavandamisega, läbimõtlemisega, joonistamisega. Seekord vaevles ta päris kaua ja vahepeal isegi küsis, kas võiks teemat muuta. Kui ülejäänud vitraažidel on kindlad lood, mida saab hõlpsasti kujutada, asetades sinna inimesi, kes on mingit tegevust tegemas, siis nüüd on seal tõeliselt laia haaret kajastav lause ALGUSES OLI SÕNA JA SÕNA OLI JUMAL. Selle kujutamine ei ole kindlasti mitte kerge.

Lõpuks tuli Dolores Hoffmann väga kartlikult mu juurde – kas ikka sobib? Kas need kujundid, tekstid ja värvid sobivad? Mu ees rullus lahti pilt, mis on ühest küljest ääretult lihtne, teisest aga väga kujundlik, natuke isegi lapsemeelne.

Kui te seda pilti vaatate, siis vaadake palun ka allosas olevat maakera ja selle kohal paiknevat teksti – KÕIK ON TEKKINUD TEMA LÄBI. Vaadake seda punast päikest seal üleval! Tuli välja, et selle päikese klaasi oli aastakümneid tagasi valanud Dolores Hoffmanni abikaasa – see kuumavat kera väljendav veidi lopergune päikesetükk oli olemas. Selle ümber kujundatakse kõik muu, mis kujutab planeeti Maa.

Igal juhul on see aken nüüd tulemas käärkambri kõrvale, kiriku põhjaseina. Ida poolt vaadates on see põhjaseina teine aken ja jääb inimestele väga nähtavaks. Oleme mõelnud, et just sellest aknast võiks saada paljude annetajate aken. Sellesse ongi juba üsna suur osa annetusi tehtud, aga üsna palju on veel võimalik osaleda – enda poolt mõne ruudukese, tähekese, sõnakese, mõne kujundi eest annetus teha, hiljem teades, et see on see osa, mis on enda antud sinna aknasse. Paljude annetajate akna puhul arvestame tööde maksumuse hulka kahe raami ja piida restaureerimise, pakettklaaside paigaldamise, et keegi seda akent väljastpoolt puruks ei saaks lüüa ja et aken ikka sooja peaks, ja siis ka vitraaži. Kõik see kokku maksab ligi 22 000 eurot. Kui te vaatate sealt üht suurt aknaruutu, siis umbes tuhat eurot on ühe ruudu tegemise hind – mitte ainult selle vitraažiruudu, vaid kogu akna tegemise arvestuses. Põhjaseina esimese akna vitraažikavand on ka valmis. Sellel on kujutatud Jeesuse kohtumist kaevul Samaaria naisega. Sellele aknale loodame leida ühe annetaja.

Mul on hea meel öelda, et hiljemalt siis, kui natuke veel soojemaks läheb, kui kevad on kindel, siis võetakse kaks välisakent eest ja hakatakse restaureerima aknapiitasid ja välisraame ning vahepeal võetakse eest ka siseraamid, selleks et kunstniku abilised saaksid need väga täpselt mõõta ja klaase selle järgi lõikama hakata. See ei ole mitte nii, et lõigatakse midagi valmis ja pärast püütakse puitu õgvendada, vaid peab olema väga täpne mõõt ja selleks tulebki sisemised raamid korraks eest ära tõsta ja teha šabloonid selle järgi, mis sealt välja tuleb.

Mõlema uue vitraaži kavandit saab kirikus praegu näha nende akende all, kuhu need on kavandatud.“

Kalender

E T K N R L P
5
9
12
15
16
18
19
22
23
25
26
30