Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

SAMMHAAVAL ÕPETAJA TOOMAS PAULI JUUBELI POOLE

Räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„29. oktoobril saab legendaarne Eesti vaimulik, Tallinna Jaani kogudust õpetajana väga pikka aega teeninud ja nüüd korralise külalisõpetajana ikka edasi teeniv doktor TOOMAS PAUL 80-aastaseks. Johannes Esto Kirjastusel on valmis saanud tema raamat. See paisus iga päeva ja nädalaga ning on nüüd 472-leheküljeline.

Toomas Paul on jätkuvalt olnud väga ergas Eesti Rahvusringhäälingus kõneleja raadio hommikupalvustel ja tema tekstid on seal täiuslikuks lihvitud. Kui ta siin Jaani kirikus läheb tihtilugu kantslisse vaid kirjakohaga ja kõik muu on tal peas läbi mõeldud, siis raadiosse läheb ta väga täpsete tekstidega, kus ka kõik komakohad on paigas. Need tekstid on kõik olemas. Üsna huvitavalt ühel ajal oli nii, et kui ma hakkasin Toomas Paulilt paluma, et teeks neist raamatu, siis ta ütles, et juba tehaksegi.

Selle raamatu esitlus toimub täpselt 29. oktoobril, Toomas Pauli sünnipäeval. Et see päev oleks veel produktiivsem, siis olen palunud ERKKI JUHANDILT, et ta võtaks kokku neid inimesi, kes võiksid kunagi Jaani kirikus peetud Toomas Pauli näitust veel mitme osaga täiendada. Tean, et KATRI AASLAV-TEPANDI ja mitmed teisedki on praegu sellega ametis. Lisaks võtame tühjaks kõik valgustatud vitriinid, et panna sinna osa Toomas Pauli raamatuid. Et kõik vitriinidesse mahuks, selleks peaksime me tooma viis korda rohkem vitriine siia, kuid osa tema raamatutest siiski mahub ka olemasolevatesse ja on seal näha umbes kuu aega. Nii et kiriku lõunaosas näeme siis põhjalikku ülevaadet Toomas Pauli elust ja põhjaküljes tema raamatuid.“

*

Kirjastaja URMAS TAMM räägib 472-leheküljelise raamatu saamisloost ja kutsub inimesi esitlusele:

„Toomas Pauli nõusserääkimine võttis omajagu aega, ettepanek mõtiskluste väljaandmiseks sai vist juba eelmisel aastal tehtud. Aga kuna tal sel aastal tuleb 80. sünnipäev, siis see vist mobiliseeris teda ennast ka – kuigi tal on väga palju tegemisi.

Raadiojuttudel ja kirjalikel tekstidel on väga suur vahe. Sõnaliselt esitades võib olla kordusi jms, aga kui see jutt, mida inimene räägib, kirja panna, siis ei pruugi ilus kõne kirjapildis enam nii ilus olla. See, et ta teksti kohendas, oli väga suur töö – ta mitte ainult ei korrigeerinud, vaid käis tekstid üle ja täiendas neid.

Lisaks on raamatus mõned Maalehes ilmunud artiklid ja Jaani kirikus peetud hardushetkede tekstid. Nii et Toomas Paul nägi nüüd tõesti vaeva, see ei olnud nii, et ta lihtsalt võttis valmis tekstid ja andis need üle, et „Toimetage ise, andke välja!“. Temapoolne toimetamine käis kuni raamatu trükkiandmiseni. Veel vaid üks päev enne seda, kui raamat läks trükki, lisas ta mõned lõigud, et raamat ka kujunduslikult ilusam välja näeks.

Aga miks raamat nii mahukaks kujunes? See lihtsalt tuli niimoodi. Toomas Pauli viimane mõtisklusteraamat, mida meie välja andsime, ilmus 2012. aastal. Pärast seda oli palju materjali kogunenud. Raamatus on kolme Vikerraadio hommikupalvuste nädalatsükli mõtisklused sees ja valikuliselt ka mujalt üht-teist juurde võetud. Sellest see maht tuleb.

Esitlusele tasub tulla kõigil, kes Toomas Pauli austavad ja temast lugu peavad. See on hea võimalus oma austust talle selle tähtpäeva puhul üles näidata. Eks selle kutsumise mõte ole ka see, et kui tuleb niisugune ilus suur üritus ja samal lainel inimesed on koos, siis loodetavasti tekib hea vaimne väli, millest kõik osa saavad. See ei ole nii, et inimene peaks ainult andma, ohverdama sellega, et ta tuleb üritusele, vaid ta saab endale ka ise sellest rõõmu ja kasu.“

 

 

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28