Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Õp Jaan Tammsalu aastavahetuselamused Riiast

Riia

„31. detsembril oli mul võimalus olla koos abikaasaga Riias, sealses vanalinnas. Võtsime väga paksud kasukad kaasa ja läksime Daugava äärde – juba kella 21.30-ks. See rahvahulk, mis sinna tohutu suurele alale kokku kogunes, oli täiesti hämmastav. Nad panevad Daugava ääres ühel laial tänaval liikluse kinni: vanalinna Mustpeade majast kuni peaaegu vanalinna lõpuni. Suurel laval esinesid läti muusikud, kes laulsid peamiselt läti laule ainult läti keeles. Hämmastav oli see, kuidas rahvas neid üsna vanu laule kaasa laulis – ka noortel inimestel suud liikusid ja kohati lauldi rahva seas kõveminigi kui see, mis valjuhäälditest tuli. Ääretult hästi võimendatud, kogu plats oli muusikat täis. Suured ekraanid olid üleval, nii et vaadata sai kõikjalt ega pidanudki väga lava äärde trügima selleks, et näha ja kuulda.

Müts maha lätlaste ees selle poolest, kuidas nad lahendasid uusaasta saabumise. Ja müts tuligi maha võtta. Kui uus aasta algas, ütles abikaasa mulle: „Võta müts maha.“ Seisin siis, kaabu näppude vahel, sest sain aru, et kostab palve „Jumal, hoia Lätimaad“. Neil on see hümnis pidevalt korduses ja rahvas ümberringi laulis seda kaasa. See hümn lauldi ära koos solistidega, kes olid lava peal. Meil oleks võinud ju täpselt samamoodi olla, olgu ees siis Ivo Linna või kes tahes. Kõik, kes olid Vabaduse väljakul, oleksid võinud laulda selle laulu esimesena, isegi kui mõni rakett oleks siis kärgatanud. Sada tuhat inimest, kes olid Riias Daugava ääres – ajakirjanduses räägitakse sellisest hulgast –, laulsid kõigepealt hümni. Kell lõi 24 ja siis tuligi hümn. Ja siis lätikeelsed laulud ja tulevärk üheskoos – see oli väga võimas. Pilved olid taevas küll väga madalal, kuid võis aimata, mida korraldajad olid soovinud ilutulestikuga teha. Aga kõik oli tõeliselt kaunilt korraldatud ja tulevärgi vee peal peegeldumine andis veel ekstra plusspunkte sinna juurde – nemad saavad seda seal endale lubada.

Inimestest olid vaid mõned üksikud purjus. Aga enamik rahvast oli lihtsalt ääretult rõõmsas meeleolus: lauldi ja natuke tantsiti. Väga soliidne. Nii et seekord tegid meie naabrid meile pika puuga ära, kui nii võiks ütelda. Riias tuli uus aasta soliidselt, ilusasti ja võimsalt.“

Kalender

E T K N R L P
11
12
18
19
22
30