Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Täna paigaldatakse peaukse kohale vitraažaken

vitraažaken

Jaani kirik muutub kohe-kohe veel kaunimaks, kui meistrimehed seavad täna pärastlõunal peaukse kohale paika taastatud vitraažakna, mis omal ajal pommiplahvatuses õnnetult purunes.

Räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Sain foto meie peaukse kohal peagi olevast väga kaunist puitaknast ja aknaraamist – kuigi raamiks on seda kuidagi kummaline nimetada, seal on nii palju nikerdusi, erinevaid saarepuidust kujundeid selle risti asemel, mis sinna oli asjaolude ja õnnetuste tulemusel tekkinud. Nägin pilti, kus kogu raam on täies ilus taastatud ja vitraaž selles raamis sees. Tean, et see vitraaž kititi raami külge korralikult kinni, et see kenasti püsiks. Võin kinnitada, et see on igavesti uhke aken, mis sarnaneb väga sellega, mis siin 150 aasta eest paika sai ja mis vahepeal pommiplahvatuse tõttu koos klaaside ja raami sisuga esikusse lendas. Alles jäänud tükkidest ei olnud siis enam midagi võimalik teha, vitraaži asemel pandi lihtne klaas sisse.

Mõni päev enne kiriku 150. aastapäeva tulevad meistrimehed ja panevad üles nii selle kui ka järgmise akna, mille vitraažitegija ka ära parandas, sest sealt olid mitmed klaasid ära kukkunud ja tina väga viletsaks kulunud. Nii nagu AIN ROOST, kes neid vitraaže tegi, ütles, et see vana kordategemine oli palju keerulisem kui uue kauniks tegemine. See oli väga-väga peen töö. Aga kõik sai tehtud.

Veel kummalisem on see, et tuli ligi 20 mu sõpra, kes tegid annetused ja maksid selle vitraaži ja akna peaaegu täielikult kinni. Kui sulle tuuakse laua peale ümbrik, kus on suur hulk sajaeuroseid, ja öeldakse: „Me tahame selle kirikule sünnipäevaks kinkida,“ siis tuleb küll pisar silmanurka ja klomp kurku, et nii palju on neid inimesi, kes märkavad ja kes teavad, et kingitusi nii väärikale ning kõikides tuultes ja tormides vastu pidanud kirikule on väärt tuua. Kõik, kes annetasid, ütlesid, et nad olid teinud seda suure rõõmuga: kes annetas 500, kes 100, kes 50 eurot ja kokku saigi üle 5000 euro.

Meil on sünnipäevaks ja sealt edasi peaukse ning sealt järgmise suure ja laia ukse kohal olevad vitraažid kenasti ees ja paigas. Need, kes vaatavad Jaani kiriku poole, neil on põhjust mitte ainult üles torni poole vaadata, kust kellamängu kellad hakkavad varsti kõlama, vaid vaadata ka ukse kohal olevasse aknasse, sest seal on nüüd peagi midagi ilusat näha.“

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28