Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

10 päeva kiriku juubelini

lõunasaal

Aeg tiksub omasoodu. Kümne päeva pärast on Jaani kiriku 150. aastapäev. Organistid on juba korraks proovinud kellamängu üle Vabaduse väljaku ja seadistavad lugusid – kõlab hästi. Varsti muutub peaukse ümbrus kaunimaks. Kolm kirikus avatud näitust elavad aga oma elu: nädalapäevad tagasi vahetasid rohelised ja violetsed altari- ja kantslipõlled lõunasaalis ning kantslis ja altaril kohad, kuraator ERKKI JUHANDI on oma tähelepanu suunanud nüüd aga eelkõige viimati avatud näitusele – kiriku lääneseinas näeb fotodel Jaani kiriku ümbruse muutumist läbi 150 aasta.

ERKKI JUHANDI KOOSTATUD PRESSITEADE:

Näitus „Jaani kirik Tallinna linnaruumis“

Tallinna Jaani kirik

Avatud 15.11.2017–15.11.2018

17. detsembril 2017. aastal möödub 150 aastat Tallinna Jaani kiriku pühitsemisest. Selle tähtpäeva puhul on Jaani kirikus üles seatud Eesti Ajaloomuuseumi ja EELK Tallinna Jaani koguduse koostöös valminud pildinäitus „Jaani kirik Tallinna linnaruumis“. Uurime ajalooliste ja tänapäevaste fotode abil kiriku lähiümbrust koos erinevatel aegadel fotodel jäädvustatud inimeste, liiklusvahendite ja hoonetega nii minevikus kui ka tänapäeval.

Jaani kiriku esine plats on kandnud eri nimetusi: Heinaturg, Peetri plats, Vabaduse plats, Vabaduse väljak, Võidu väljak, aastast 1989 taas Vabaduse väljak. Omal ajal Harju värava lähedusse väljapoole linnamüüri ehitatud esimesest Tallinna eestlaste oma kirikust on saanud kirik linna keskväljaku ääres. 150 aasta jooksul on linn kiriku ümber tundmatuseni muutunud ja kadunud on ajaloolistele ülesvõtetele jäädvustatud miljöö. Kuid läbi aja ja piltide on Jaani kirik meie jaoks ajaloo kulgemise tunnistaja, kes seisab korduvalt nime vahetanud platsi serval ja jälgib oma tornikiivri alt vaikses rahus inimeste argiseid askeldusi.

Näituse on koostanud Ene Hiio ja kujundanud Aime Andresson. Näituse valmimist on toetanud Tallinna Linnavalitsus.

Näitus on avatud T, N, R kella 10–14, K kella 10–18 (sissepääs kantselei uksest)
ning enne ja pärast jumalateenistusi (sissepääs peauksest).

Lisainfo:
Ene Hiio See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Erkki Juhandi See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28