Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Õp Jaan Tammsalu osaleb PÖFF-i oikumeenilises žüriis

JT5

17. novembrist kuni 3. detsembrini kestab Tallinnas ja Tartus PÖFF ehk Pimedate Ööde filmifestival. Sel aastal kuulub oikumeenilisse žüriisse ka õpetaja JAAN TAMMSALU ning on seega hõivatud 21 filmi vaatamisega.

Uurisime, mida žüriisse kuulumine endaga kaasa toob. Räägib õp Tammsalu:

„Sellel aastal palus peapiiskop, kes on ise olnud oikumeenilises žüriis, et ma ta koha üle võtaksin. Küllap see ongi õige, sest ega kirikujuht ei pea kõike ise tegema.Ka teiste kirikute juhid ei ole ise žüriis, vaid on saatnud sinna asjatundjad. Mina küll ei saa ennast pidada mingiks eriliseks filmiala asjatundjaks, aga nüüd on mul igatahes kohustus vaadata 21 filmi umbes pooleteise nädala jooksul.

21 filmi on enam kui 40 tundi võõrkeelseid, vahel ka eestikeelsete subtiitritega filme. See täidab kõik minu vabad hetked, nii et praegu mul ei ole vaja muretseda, mida vaba ajaga teha.

PÖFF on kindlasti selliste filmide festival, mis on enamjaolt vaatamist väärt. Tõsi, siiamaani on need filmid, mida ma olen ära vaadanud, olnud üsna karmikoelised, kurvad, kohati ka depressiivsed, aga vähemalt ei ole tegu hollywoodliku ülesuhkrustatud mannavahuga, juurde tassitäis kuue lusikatäie suhkruga kohvi ja natuke popkorni, vaid need on väga tõsised ja mõtlemapanevad filmid.

Nendes filmides on kulgemine sageli selline, et vaatad kahetunnise filmi ära ja imestad, et ei olegi neli tundi läinud ... Hästi rahuliku kulgemisega, mõtlike kaadritega, põnevalt tehtud. Hull on see, et sa lähed filmi vaatamast ära, aga film ei lase sinust kolm-neli päeva lahti. Õnneks on filme nii palju, et need hakkavad nüüd juba kaleidoskoopi moodustama, aga ikkagi sa mõtled mõnele süžeele, mõnele mõttele, mõnele lausele, mis sealt tuli, ja see kummitab sind aina järjest ja järjest igal päeval veel edasi. Kui tuleb midagi veel võimsamat peale, siis laseb see eelmine sinust lahti.

Nii et mõtteid on palju. Annaks Jumal, et suudaks need korralikult korrastada ja oma mõteteks lõpuks formuleerida, mitte vaid tsiteerida võõraid. Nii et üks uus kogemus on mul nüüd juures ja saab näha, kuidas ma selle välja vean. 30. novembril istume me oikumeenilise žüriiga Jaani kiriku keldrisaalis ja me oleme otsustanud, et ei lahku siit enne, kui meie poolt on parim film välja valitud.

Žüriisse kuuluvad näitleja Indrek Sammul ortodokside seast, pastor Erki Tamm baptistide poolt, peapiiskop emeeritus Andres Põder Eesti Kirikute Nõukogu presidendina, mina luterliku kiriku poole pealt ja ajakirja Teater. Muusika. Kino peatoimetaja Madis Kolk.“

***

Rohkem infot PÖFF-i žürii liikmete kohta leiab siit: https://poff.ee/est/festival/zurii

Kalender

E T K N R L P
5
9
12
15
16
18
19
22
23
25
26
30