Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Katri Aaslav-Tepandi ja Tõnu Tepandi „Loodud sõna õhtul“

loodud sona ohtu

Eile oli Jaani kirikus värvikas „Loodud sõna õhtu“, kus KATRI AASLAV-TEPANDI ja TÕNU TEPANDI arutasid õhtujuht JANEK MÄGGI õhutusel, kas Loojal on meie kõigiga oma plaan, millest tulenevad kardinaalsed pöörded inimese elus ja kas andekus on õnnistus või pigem häda ja vaev.

Katri arutas oma õppejõukogemusele toetudes, miks targad noored inimesed – tudengid ja teised õpilased – ei suuda süveneda usuteemasse ja sellest aru saada. Tõnu Tepandi žongleeris mõttega, et koguduses ja üldistatult kogu eesti rahvas on alati üheskoos justkui kilplased ja Vanemuine. Üles kerkisid teatri ja kiriku vahekorra seosed ning Janek tõi trenditeadlikult sisse ka konfliktiteema, otsides kandvaid konflikte nii Jaani kiriku vastse juubeliraamatu koostamisel kui ka elus. Üheskoos jõuti järeldusele, et põhiliseks tooniandjaks on ikka ja alati, juba Paradiisiaiast peale olnud hea ja kurja konflikt.

Kuna pühapäeval oli Katri Aaslav-Tepandi ja Tõnu Tepandi loodud raamatu „Kirik keset linna. Jaani kogudus 150“ esitlus, siis loomulikult keerlesid eile jutud paljuski selle raamatu ümber. Janek Mäggi luges ette ka õpetaja Toomas Paulilt pärineva katkendi: „Minu jaoks on ime, et kirik veel üldse olemas on. Täiesti normaalne oleks, et teda Eestis enam poleks. See kujutlus, et kirik peaks käituma nii ja naa või mingeid kohustusi täitma, lõpeb seal, kus lõpeb sunduslik kirikumaks. Meil tugineb kogu kirik vabatahtlikele annetustele. Vaadake, kuidas maalt lähevad ära viimased apteegid, postkontorid, koolid pannakse kinni – aga viimase 10–20 aasta jooksul pole ühtegi kogudust suletud! Mina suure skeptikuna ei suuda seda ära imestada, et meil on kirikud ikka veel lahti. See on ime.“

Tõnu Tepandi haaras korduvalt kitarri ning Jaani kirikus kõlasid legendaarse kärinaga sellised juba aastakümneid tuttavad laulufraasid nagu „mina olen reheahi“, „ka sisaliku tee kivil jätab jälje“, sõnaseadjaiks Kalju Lepik, Karl Ristikivi, Hando Runnel, Uku Masing jt.

Järgmine „Loodud sõna õhtu“ toimub 11. detsembril. Kuna Janek Mäggi viibib siis Eestist eemal, on õhtujuhi rolli enda peale lubanud võtta KAJA KÄRNER. Tema vestluskaaslaseks on REIN VEIDEMANN.

Kalender

E T K N R L P
5
9
12
15
16
18
19
22
23
25
26
30