Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Malle Leisi mälestusnäitus

ML naitus ML naitus1  ML naitus3


6.–23. oktoobrini on Jaani kiriku galeriis üleval MALLE LEISI mälestusnäitus. Kirik on avatud teisipäeval, neljapäeval ja reedel kella 10–14 ja kolmapäeval kella 10–18. Sisse pääseb siis kantselei kaudu ehk kiriku küljeuksest. Galerii on lahti ka kontsertide ja teenistuste ajal.

Näitust tutvustab kuraator ERKKI JUHANDI:

„MALLE LEIS lahkus meie hulgast selle aasta 10. augustil. See on esimene tema mälestusnäitus, esimene tema isikunäitus, kui kunstnikku ennast pole enam meie seas. Haapsalus oli hiljuti küll perekonna ühisnäitus, kus olid väljas ka Malle Leisi tütre SANDRA JÕGEVA ja abikaasa VILLU JÕGEVA tööd.

Jaani kiriku näituse väljapanekus on kõigepealt Malle Leisile väga iseloomulik ja teda köitnud teema „Üheksavägine“. Tal on kaheksast maalist koosnev seeria „Üheksavägiste maailm“. Siin näitusel on väljas neist kolm. Omamoodi on siin näha Malle Leisi klassika.

Minimalistlik näitus koosneb vaid kuuest maalist. See on väga tugev tervik ja mulle väga meeldib, et see sobib siia kirikusse imeliselt. „Üheksavägiste maailm“ on ka iseenesest müstiline. Leis on üks neid väheseid kunstnikke, kes on maalinud lilli, maasikaid, vikerkaart ja hobuseid nii, et see ei ole muutunud kitšiks. Ta on nii peenelt oma tööd välja kandnud ja see teeb ta täiesti ainulaadseks meie eesti kunstimaastikul. Klassik oli ta juba oma eluajal.

Lühiülevaade näitusest:

  • „Üheksavägiste maailma“ maalid on suure formaadiga, neis on palju julgust – kõik ei ole läbi maalitud. Kogu see sari on väga huvitav.
  • Väga põnev maal on Malle Leisi abikaasast, kes on ka paljude tööde kaasautor. Malle tegi väga palju töid ka siiditrükitehnikas ning see on väga töömahukas ja raske. Villu Jõgeva on läbi aastate olnud ta tööde juures abiks. Kui Villu ja Sandra Jõgeva tahtsid, et siin näitusel oleks midagi niisugust, mida keegi pole kunagi näinud Malle Leisi loomingus, siis see ongi selline maal. Seda maaliti ligi 20 aastat: modell muutus vanemaks, Malle ise ka. Väidetavalt on see ka praegu lõpetamata, aga see on nüüd nii soe ja südamlik maal ja annab tõesti teise vaate ka Malle taimeriigile.
  • Kunstiteadlane MARIAN KIVILA on nimetanud maali „The End“ üheks suuremaks müsteeriumiks Malle Leisi loomingus. Mälestusnäitusel me muidugi mõistame seda kurvalt ja see maal on ka näituse plakatile seetõttu jõudnud. See on Mallel ammu, juba 2001. aastal tehtud. Ja kui see on juba maali peal, siis see enam ju ei olegi lõpp, siis see on millegi algus. Vähemalt vaataja paneb see mõtlema ja viib teda edasi.
  • Võrratu liiliate maal „Horisont“ – ainult üks maal ühes seinas – toob esile Malle loomingu taimeriigi osaduse. See on väga võimas, siin ei ole mitte ainult lilled, vaid kummalgi pool on näha ka sügisvärvis puid.

Näitus on minimalistlik, aga terviklik, südamlik, värviküllane. See, mis on praegu kirikuseintest väljaspool – sügisvärvid ja langevad lehed –, on mingil määral peegeldunud ka siin kirikugaleriis nendel maalidel.“

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
13
14
17
21
24
27
28
31