Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Jaani kiriku lõunasaal täiustub galeriiks

lounasaal galerii


Perekond JAANISOO kinkis Jaani kirikule uhkesti restaureeritud vanad Piiblid ning nende püsiekspositsiooni ülespanekuga praegu tegeletakse. Lõunasaal sai galerist ERKKI JUHANDI organiseerimisel ka lisavalgustid ning väärib nüüd kohe kindlasti juba galerii nimetust.

Muudatustest ja plaanidest räägib õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Tallinna Jaani kirik on viimastel aegadel saanud väga suuri ja ilusaid kingitusi. Sünnipäev on tulemas ja minu jaoks on küll üks kõige hardamaks tegev kingitus olnud Eesti esimeste, alates 1739. aastast pärit Piiblite kirikule kinkimine – need Piiblid on ka kenasti restaureeritud. Seda kõike on teinud perekond Jaanisoo. Nad on aastaid neid Piibleid korjanud ja lasknud väga headel restaureerijatel neid korralikult restaureerida. Aga kui sa hoiad oma käte vahel Piiblit, mille leheääred on suitsunud, ja sa saad aru, millises tares on seda kunagi loetud ja hoitud laua peal, siis tekib ikka harras tunne küll ...

Püüdsime leida vitriine ja saime väga häid soovitusi, kust neid tellida või saada. Kui meile esitati siis hinnapakkumine, et neli kahemeetrist vitriini maksab 15 000 eurot, siis me arvasime, et mõned inimesed on hulluks läinud ... Aga tundub, et ei ole hulluks läinud, nad on harjunud, et mõned asjad maksavadki nii palju.

Ühel päeval käisin ühe vanavarakoguja juures, kelle tohutust angaarist on võimalik leida väga vanu ja ilusaid asju. Seal komistasin ma otsa kahele väga pikale vitriinile. Lõime käed ja see käelöömine on päädinud sellega, et need kaks väga pikka vitriini tehakse nüüd neljaks kahemeetriseks vitriiniks – leitud on ka restauraator, kes selle töö ära teeb. Vitriinidesse paigaldatakse valgustus. Sahtlite peal on paksud klaasuksed, mis on lukustatavad. Need neli vitriini peaksid olema hiljemalt oktoobri keskpaigaks Jaani kirikus ja ma väga loodan, et me pärast seda saame avada Piiblitest püsiekspositsiooni.

Kindlasti on ka neid hetki, kus Piiblid pannakse vahepeal kusagile mujale luku taha ja näidatakse neis vitriinides midagi muud põnevat, aga peamiselt hakkavad neis paiknema meie esivanemate esimeste Piiblite väljaandeid. Nii et midagi põnevat on järjekordselt tulemas ja uus kingitus Tallinna Jaani kirikule saab lõunasaalis kõigile nähtavaks.

LÕUNASAALI LISAVALGUSTUS

Lõunasaali paigutati ka lisavalgustus, selleks et need näitused, mis seal on, oleksid paremini valgustatud kui seni. Professionaalsed valgustusspetsialistid on välja mõelnud, milliseid valgusteid kasutada, ja need valgustid hakkavad suunavat valgust näitama graafikale, maalidele ja muule sellisele. Nii mõnedki kunstnikud olid seni öelnud, et nad ei saa oma näitust siia tuua seetõttu, et lõunasaali akendest ja tavapärastest laevalgustitest tulev valgus n-ö tapab nende töödel kõik ära ja seal ei näe mitte midagi.

Meie uus galerist Erkki Juhandi on ägedalt tööle hakanud ning nõuab ühte, teist ja kolmandat – nõuab täiesti õigusega. Aga püüame mitte hullumeelselt käituda ja siiski mitte liiga suuri rahasid sinna alla panna, sest see ei ole kiriku põhifunktsioon – kuid üks tänuväärsetest kõrvalfunktsioonidest on see kindlasti.“

*****

Galerii arengute üle rõõmustab ka galerist ERKKI JUHANDI:

„Galeriisaal ehk lõunasaal elab praegu läbi renessanssi. Tänu õpetaja Jaan Tammsalule on galeriis uued lauad ning kadunud on kogudust pikalt teeninud, kuid oma aja ära elanud polüesterlauad. Nüüdsest on galeriis kokkupandavad lauad, mida saab vastavalt koguduse vajadusele avada (portatiivsed) ja kasutada – ja igapäevaselt ei ole need tüliks ees.

Täiesti eriline sündmus minu jaoks on professionaalse galeriivalgustuse paigaldus meie galeriisse. Koostöös õpetaja Jaan Tammsaluga oleme me saavutanud parima tulemuse, et eesti tippkunsti esitleva kiriku ja kogudusena pakkuda parimat lahendust.“

Kalender

E T K N R L P
11
12
18
19
22
30