Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Mare Vindi isikunäitus „Valgus“

valgus
Tallinna Jaani kiriku galeriis on 14. septembrist kuni 4. oktoobrini üleval MARE VINDI näitus „VALGUS“. Näituse kuraatorid on Erkki Juhandi ja Reet Varblane. Mare Vindi näitus Tallinna Jaani kiriku galeriis on üks kolmest kunstniku loomingu ülevaatenäitusest, mis on pühendatud tema juubelile.

Jaani kiriku galerist ja üks näituse kuraatoreist ERKKI JUHANDI kutsub näitusele:

„Juba näituse pealkiri „Valgus“ osundab kunstniku loomingu teravikule ja tervikule. Mustvalged tušimaalid lõuendil sarjast „Park“ on loodud aastal 2009, sari „Valgus“ (lito, tušš) aastatel 1997–1998, „Maa ja taeva vahel“ (lito, koloreering) aastatel 1999–2010. Teosed viivad meid kunstniku loomingu olemuseni. Kõik kolm osaliselt esitletud sarja annavad suurepärase ülevaate kunstniku loometeest.

Aastaid on kunstnik Mare Vint toonud vaatajateni erinevaid kompositsioone, lähtudes tema enese tahtest anda edasi ideaalmaastikke ja seda vaid talle teada arhitektuuriliste ja korrastatud maastike kaudu. Anonüümsetena kujutatud maailmadest kumab ometi läbi mingi unenäoline ja vaatajat intuitiivselt puudutav elutähtis õhustik, eelkõige muidugi valgus.

Isegi valguse vastandus pimedusele jääb Mare Vindi loomingus mõtteliseks, kohati hoomamatuks. Olematukski. Valgus võidab. Pigem on pildikeel struktuurne ja kunstnik liidab oma väljakujunenud arusaama kohaselt fragmendid ja motiivistikud ühtseks ideaaliks ja tervikuks. Eriilmeliste detailide kombineerimisel teostub Mare Vindi looming, mis on oma mahedates pooltoonides õrn ning valgusküllane.

Pastelsed toonid ja samas kindel joonekäsitlusoskus on kunstnikule ainuomane. Korrapärasust lisab tihti ka ülipeen loodusvormide esitus. Selles kunstnik hingab, elab ja lummab oma austajaid. Selline pildimaailm kütkestab ja viib vaataja Mare Vindi loodud aimatava salapära ilmadesse.

Käesolev näitus Tallinna Jaani kiriku galeriis kutsub vaataja kaasa kunstniku loomeilma, kus kohtuvad nii ajatud kui ka ajaliku elu ilmad ja linnad, võib-olla inimesedki. Tundub, et Mare Vint tahab olla osaduses enda loodud kompositsioonidega, olles oma salapäraste parkide arhitekt. Ta on loonud oma linnad, pargid, uued eluvormid, loonud oma teosed, kartmata neis tühja pinda, loonud enda ilma ja valguse. Ka esmapilgul tühi pind on alati seotud ja mõtestatud.
Kunstnik Mare Vindi filigraanselt teostatud, sügavuti läbikomponeeritud ja puhast esteetikat esindavad tööd iseloomustavad teda kui eesti graafikakunsti üht klassikut.

Valguseks tema loomingule saame nimetada ka Loojast eneselt lähtuvat läiget – elukandvat ja eluandvat alget.

Olete südamest oodatud!“

Kalender

E T K N R L P
3
7
10
11
13
18
20
21
24
25
27
28