Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Natuke hädas Vabaduse väljaku üritustega

A.P 1 
11. septembril on Tallinna Jaani kirikus Nargenfestil Arvo Pärdi sünnipäevakontsert. Samal ajal koguvad Vabaduse väljakul tuure üliõpilaste öölaulupeo ettevalmistused.

Õpetaja JAAN TAMMSALU on murelik:

„Kui me vaatame seda, mis on Jaani kiriku ümber toimunud viimaste aastate jooksul, siis on siin rõõmustavaid muutusi olnud. Üks nendest rõõmustavates muutustest oli kindlasti see, et selle kiriku esine parkimisplats kaotati ära ja on tekkinud suur avalik ruum. Aga nii kui see tekkis, siis tekkis paljudel ka idee täita seda kõikvõimalike asjadega: aeg-ajalt tuuakse siia sadu tonne liiva ja kujutatakse endale ette, nagu oldaks rannas ja mängitakse siis rannavollet. Aeg-ajalt mängitakse siin hokit, siis korvpalli, aeg-ajalt tehakse selliseid kontserte, et hiljem on maa must ja põõsad-lilled on maha sõtkutud ... Eks see ole üks tõsine probleem, et kas kiriku ja Vabadusristi vahel, linna Vabaduse väljakul, peab ikka kõike tegema ja kas siia peab ikka kõike lubama.

Nüüd me olemegi järjekordselt hädas – Arvo Pärdi sünnipäevakontserdi ajal tahavad ka üliõpilased teha siinsamas väljakul oma öölaulupidu. Ma ei ole üldse õnnelik ka selle tulemi üle, mis selliste ürituste järel platsile sellest järele jääb. Õnneks seekord on see üritus esmaspäeval, nii et pühapäeva hommikul teenistusele minnes ei ole vaja jalgu ettevaatlikult üle õllepurkide tõsta, ja õnneks on ka linna koristamine tavaliselt väga hea olnud ja suudetakse hommikul see ümbrus puhtaks teha. Aga praegu on tõsine tegemine, kuidas neid kaht üritust omavahel kokku paigutada nõnda, et üks ei hakkaks teist segama – sest me ei kujutaks ju ette väljas heliproovi samal ajal, kui kirikus toimub vaikne ja kaunis kontsert. Üsna keeruline.

Õnneks on Tallinna linn olnud meile selles mõttes väga hea partner, et meilt soovitakse kinnitusi neile üritustele, mis Vabaduse väljakul toimuvad. Aga mõned kinnitused küsitakse sellisel hetkel, kus on täiesti hilja meil midagi ütelda. Seepärast oleme me juba nii mõnegi ürituse puhul öelnud, et me ei kinnita, ja palume ürituste organiseerijatel asjad ise omavahel selgeks teha. Aga natuke kurb on küll, et see väljak tunnistatakse kõigele heaks. Ometi on ju ka spordiplatse ja teisi kohti, kus selliseid üritusi saaks hästi korraldada, aga millegipärast on vaja neid justnimelt siin teha.“

******
(Foto: Heidi Tooming. Fotomeenutus selle aasta Pärdi päevade avakontserdilt.)

Kalender

E T K N R L P
5
9
12
15
16
18
19
22
23
25
26
30