Mikkeli Toomkogudus
Mikkeli Toomkoguduse ja EELK Tallinna Jaani koguduse sõprus sai alguse 1989. aastal, kui rühm Mikkeli koguduse noori sattus Jaani kiriku hardushetkele. Tegelikult pidime külastama hoopis ühte teist kogudust ja olime enda arvates kohtumise kirikuõpetajaga ka eelnevalt kokku leppinud, kuid ilmselt ei jõudnud meie kirjad kohale. Igal juhul temaga me ei kohtunudki. Seejärel käisime peaaegu kõikides Tallinna kirikutes uurimas, kas ehk kuskil on algamas mõni teenistus – nii me sattusimegi Jaani kirikusse. Sellest ajast peale on mitmed Mikkeli koguduse rühmad käinud Tallinnas ja Jaani koguduse grupid külastanud omakorda Mikkelit.
Mikkeli linn oma 49 000 elanikuga asub Ida-Soomes järvede keskel. Sõja ajal paiknes meie linnas sõjaväe peastaap ning Vene vägede pommirünnakute käigus sai linn kõvasti kahjustada. Seetõttu ei ole Mikkelis säilinud kuigi palju vanemaid ehitisi.
Mikkelis on kokku neli luteri kogudust. Meie kogudus 28 000 liikmega on nendest suurim. Peale meie kiriku asub linna keskel ka 1817. aastal ehitatud suur puust Mikkeli Maakoguduse kirik ning väike õigeusu kirik.
Neogooti stiilis Mikkeli Toomkirik on ehitatud 1897. aastal – seega on Jaani kirik meie omast natukene vanem. Jumalateenistustel osaleb meil igal aastal kokku umbes 42 000 inimest. Kirikusse kuulub 86% kogu linna elanikest.
Mikkeli Toomkoguduses on 42 töötajat, nendest 11 on kirikuõpetajad. Aastas on meil umbes 650 kiriklikku ametitalitust (ristimised, laulatused ja matused) ning leeris käib ümmarguselt 93 % linna 15aastastest noortest.
Mikkeli on kodune, ilus ja toimekas väikelinn.
Tere tulemast Mikkelisse!
Ilkka Paukkala, praost
Tallinna Jaani kogudusel on häid sõpru ka Norras, tihe läbikäimine Røa luterliku kogudusega on kestnud mitu aastat. Viimaseks ilusaks ühistööks oli meie ja norra koguduste kooridest moodustatud ühendkoori kontsertreis Norra kirikutes.