Jumalateenistused

Jumalateenistused meie kirikus algavad pühapäeviti kell 10 ja kestavad poolteist kuni kaks tundi. Jumalateenistuse kord Jaani kirikus on pikka aega püsinud traditsioonilisena. Pihikõne, kuni poole tunni pikkused põhjalikud jutlused ja palju muud on andnud suurele osale kirikuskäijatele kindla sõnumi – meie kirikus ei tehta kiireid kannapöördeid. Viis kuud jumalateenistusi Nigulistes 2007. aastal ja kodukiriku kapitaalne siseremont pani aga Jaani kirikusse tagasi tulles mõnegi asja ka siin ümber mõtlema. Enam ei kutsuta pihilisi pikalt altari ette. Vaibata kivipõrand altari ees pole paljudele just parim paik põlvitamiseks. Kui suurremont tõi hallide, tumedate ja määrdunud toonide asemele kirikusse heledad toonid, nõnda et pühakoda muutus endisest palju valgemaks, siis on ka vaimulike ametirüüd uuenenud kirikus muutnud nüüd värvi. Valged albad on välja vahetanud endised mustad talaarid. Enam pole vaja tulla ka enne jumalateenistust oma nime armulauale kirja panema. Vaimulikel jääb seega rohkem aega ära kuulata käärkambrisse tulijate eestpalvesoove. Pühapäevastel jumalateenistustel on viimastel aastatel keskmiselt 450 osavõtjat ja 200 armulaualist.

Armulauast võivad meie kirikus osa saada leeritatud luterlased ja ka nende koguduste liikmed, kellega EELK on armulauaosaduses (anglikaanid, metodistid jt). Uue kirikuseaduse järgi piisab armulauale tulekuks ka ainult sellest, kui inimene on ristitud, kuid samas teadlik armulaua olemusest. Kui Sa ei saa veel armulauda vastu võtta, aga tahaksid siiski tulla koos teistega altari ette, siis pane altari ees põlvitades parem käsi oma südame kohale. Vaimulik ei ulata Sulle siis armulaua-andisid, vaid õnnistab Sind. Ka lapsed võivad tulla ja vastu võtta õnnistuse. Ristitud lapsele, kellele vanemad on selgeks teinud armulaua olemuse, võib vaimulikult paluda armulaua jagamist. Jaani kirikus jagatakse sel juhul lastele armulaualeiba.

Eestpalve- ja oma lahkunute mälestamise sooviga võib tulla kiriku kantseleisse mõni nädal kuni veerand tundi enne jumalateenistust. Vaimulik võtab need soovid siis jumalateenistusel palvesse.

Hardushetked ehk kolmapäevased kontsertmõtisklused. Enam kui 100 inimest koguneb juba 40 aastat igal kolmapäeval kella poole kaheks kirikusse, et kuulata muusikat ja vaimulikku mõtisklust. Kümme minutit muusikat, kümme minutit mõtisklust ja taas kümme minutit muusikat – üks ilus ja rahulik hetk keset argipäeva. Meie koguduse organistid on hoolt kandnud selle eest, et oreli või klaveri kõrval oleks sageli kuulda ka mõnd muud pilli või laulu.

Piiblitunnid. Veebruarist juunini ja oktoobrist detsembrini peetakse Jaani kirikus piiblitunde. Tunnid toimuvad kolmapäeviti kell kaks päeval ja kell kuus õhtul. Kõneldakse kadunud poja loost, luterlusest, palvest ja paljust muust. Päevased piiblitunnid toimuvad kiriku lõunasaalis ja neist on seni osa võtnud 60 inimese ringis. Õhtused piiblitunnid peetakse keldrisaalis ja neis osaleb keskmiselt 30 inimest. Piiblitundidesse võib tulla igaüks, kel on huvi Piibli sõnumit sügavamalt mõista ja kes enese käest küsib: kuidas kristlaseks olemine võiks paremini avalduda minu elus.
Osa piiblitundide raadioversiooni võid kuulata koguduse kodulehekülje heliarhiivist (vaata pealehe vasakust alumisest osast edasi).

Armulauaga palvused. Igal neljapäeval kell 12 algab kirikus pooletunnine armulauaga palvus. Muusika, psalmi lugemine, lühimõtisklus, palve, armulaud, õnnistussoov ja muusika – selline on neljapäevase palvuse ülesehitus. Armulauda jagatakse karikasse kastetud armulaualeivaga. Miks neljapäev? Armulaua sünni päev on neljapäev.

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net