Meeldivast avastusest teatab õpetaja JAAN TAMMSALU:
„Olen väga tänulik meie koguduse nõukogu liikmele TARMO TILSENILE, kes on märganud midagi väga harukordset ja üllatavat ja oma leiust ka teada andnud.
Nimelt möödub 11. veebruaril sada aastat nurgakivi panekust meie kogudusele kuuluvale Lastekodu 6a majale ja selle aasta lõpus sada aastat selle maja valmimisest ja pühitsemisest.
Kiriku vastavad tähtpäevad olid meil ammu teada ja eks me oleme püüdnud kiriku 150. ja 155. sünnipäevaks juubilarile midagi ka kinkida: kellamängu ja kirikust ja kogudusest kõneleva põhjaliku raamatu 150. aastapäevaks ja suure hulga korda tehtud aknaid ja uusi vitraaže ning restaureeritud kontsertklaveri 155. aastapäevaks.
Lastekodu maja suurtest juubelitest ei teadnud me midagi, kui alustasime eelmisel aastal selle maja katuse täielikku ümberehitust ja maja välisseinte restaureerimist. Need väga suured ja kallid remondid on juba tänaseks selle maja seisukorda ja välimust kapitaalselt muutnud.
Nüüd siis selgus, et oleme seda teinud selle maja ehitamise ja valmissaamise sajandaks aastapäevaks. Usun, et auväärne juubilar rõõmustab väga, et ta oma suureks juubeliks nii kenasti korda on saamas. Praegu käib katuse ja vihmaveetorude viimaste osade paikapanek ja algab pööningupõranda soojustamine ja musta põranda valmistamine. Seda viimast teeme selleks, et sinna kunagi kaks kena korterit ehitada.
Igal juhul muudab sajandast aastapäevast teadasaamine selle maja kapitaalse muutmise võimaluse ootamatu tekke, juhatuse ja nõukogu otsused ja tehtud ja eesolevad tööd palju tähenduslikumaks.“
See huvitav leid tuli välja vahetult tähtpäeva eel ja muidugi on põnev teada saada, kuidas niisugune juhus sai võimalikuks osutuda. Uurisime-puurisime ja saime Tarmo Tilsenilt vastuse:
„Tegelikult ma otsisin materjali arhitekt ARTUR PERNA kohta. Kaarli hambapolikliinik, ajalooliselt Kaarli koguduse maja, on valminud Artur Perna projekti järgi, kuigi väliselt ei loe seda eriti välja – tahtsin näha, kas selle kohta oleks kuskil veel midagi. Ma ise olen 11 aastat 21. Keskkoolis Perna projekteeritud koolimaja treppe lihvinud ja seal koolis räägib TIINA MEERI ka praegu oma Tallinna arhitektuuri valikaines Pernast – selle jaoks otsisingi.
Koguduse raamatu „Kirik keset linna“ tegemise aegu natuke ka uurisin Lastekodu tänava maja kohta, aga ei mäletanud nüüd enam täpselt, et ka see oli Perna projekti järgi tehtud. Kui eelmisel aastal kirjastusega SE&JS ise sinna kolisime, tahtsin ma majast rohkem aru saada, trepp tundus ka kuidagi nii tuttav ... Pealegi, kant on mu lapsepõlve mängumaa, palju sõpru elas naabermajades: maja, kuurikatused ja hoovid on mulle tuttavad üle 50 aasta – ajast, kui selles majas vahepeal invaliidide kool tegutses.
Nüüd siis tuhnisin taas, leidsin Facebookist RAIN VAIKLA lehelt küll veel huvitavat materjali, aga sain temalt ka kinnitust, et rohkem pole Lastekodu tänava majast vanu fotosid teada. 1944. aasta pommitamise järel hävis suuresti kogu ümbruskond, imekombel paar maja jäi püsti, ja nii kaduski Heeringa tänav linnakaardilt, aga Heeringa 8, nüüdne Lastekodu 6a, jäi. Rain on arhiivides palju Tallinna endisaegsete majade ja ka ehitamata majade asju uurinud ning vist kogu Digaris leiduva enda jaoks süstematiseerinud: majad, autod, tööstus, reklaamid jms. Tema postituses Lastekodu tänava maja materjalidega tutvudes märkasingi aastat 1923. Vaatasin Digarist veel vanad artiklid üle ja voilà!, leidsingi, et tõesti on juubeliaasta.“