Vabaduse plats 1, Tallinn

Kümme uut vitraaži ja 15 restaureeritud akent!

Jah, just nii palju vitraaže on peagi meie kiriku suurte akende ees. See ime on sündinud vaid kolme aastaga! Enne tööde algust kuulutasime välja vitraažikavandite konkursi ja selle võitis vanameister Dolores Hoffmann. Akende restaureerimiseks tegi parima pakkumise OÜ Acres.

Esmalt restaureeriti kolme altaritaguse akna välisraamid ja piitade välisosad ning paigaldati tänavamüra ja väljast tuleva külma kaitseks vanade raamide vahele pakettaknad. Edasi alustati tööd kiriku lõuna- ja põhjakülje akendega. Sinna valmistati vitraažid, milles kujutati lugusid, mis on kiriku kaitsepühaku Johannese evangeeliumis väga olulised ja evangeeliumides ainukordsed. Nii seest kui väljast restaureeriti vanad ja väga viletsas seisus olevad aknaraamid ja piidad ning vanade raamide vahele paigaldati ka pakettaknad.

Lootsime selle kalli ja töömahuka töö ära teha kümmekonna aastaga. Siis aga selgus, et neid, kes on valmis ettevõtmist toetama, oli väga palju, ja tänaseks on ajast, kui Dolores Hoffmann alustas koos oma abilistega uute vitraažide tegemist, möödas vaid pisut enam kui kolm aastat. Viimane, kümnes aken on valminud ja ootab ettetõstmist.
Kui küsisime selle aasta alguses Tallinna linnalt toetust viimaste akende kordategemiseks, saime jaatava vastuse, ja nüüd on kindel, et saame suveks kõik kiriku suured aknad korda. Meil on põhjust olla väga tänulikud kõigile annetajatele, kes on seda tööd toetanud. Iga annetus on olnud oluline ja vajalik – nii annetuskasti asetatud üks euro kui ka ühe toetaja poolt annetatud 60 000 ja linna annetatud 70 000 eurot.

Kümnest vitraažaknast üks on paljude annetajate aken. Üheksa akna jaoks on aga igale vähemalt vitraaži valmistamise raha annetanud mõni kindel inimene või perekond. See on hämmastav lahkus, andmisvalmidus ja -rõõm, millega on väga paljud selle töö taha tulnud. Kui palju kaunimaks on muutunud meie kirik! Samuti ei saa tänavamüra ega külmadel aegadel ka külm enam nii kergelt kui varem pühakotta tungida.

Praegu restaureeritakse kiriku Vabaduse väljaku poolses küljes kolme välisakent. Välisraamid on kapitaalsel restaureerimisel töökojas. Peagi paigaldatakse uued pakettaknad ja seejärel välisraamid. Siis tõstetakse tellingud viimase kolme välisakna ette, et ka need nõnda korda teha. Kui raha jätkub, püüame korrastada ka kiriku esiku ja käärkambri aknad.
Juba 29. mail soovime nendele töödele pidulikult joone alla tõmmata. Kui Jumal lubab, tähistame vitraažakende valmimist pühapäeval, 29. mail kell 10 algaval jumalateenistusel ja pärast jumalateenistust lühikese tänuhetkega. Peapiiskop on lubanud osaleda ja kaasa teenida ning kaasa võtta ka kolm kuni viis maailma eri maade luterlike kirikute piiskoppi. Ootame väga ka teid sellel hommikul meie kirikusse. See on esimene kutse.

Kuna viimane Dolores Hofmanni loodud suur vitraaž on valmis ja restaureeritud aknaraamidesse paigaldatud, siis otsustasime selle pidulikult kirikusse paigaldada 25. aprillil, kuna see on markusepäev ja vitraažil on kujutatud evangelist Markust. Pooletunnine üritus algab esmaspäeval, 25. aprillil kell 12. Ukraina, vene ja eesti rahvusest restaureerijad toovad akna kirikusse, paigaldavad selle ja peapiiskop pühitseb akna. Usun, et aken saab ette kella 12.30 ja siis on veerand tundi kõnede ja pühitsemise osa. Kõlab ka orelimuusika.

Kui Jumal lubab, suudame suveks tööd lõpetada. Sellega on saanud kirik rikkamaks kümne uue Dolores Hoffmanni kujundatud ja OÜ Domini Canes teostatud vitraaži võrra. OÜ Acres on restaureerinud kõik 15 suurt akent ja muutnud meie kiriku vanade aknaraamide vahele paigaldatud pakettakendega ka soojemaks ja linnamüra vähem läbilaskvaks.
See on ime, et oleme vaid kolme aastaga suutnud nii suure, kalli, kauni ja vajaliku tööga peaaegu lõpuni jõuda. Tänu kõigile, kes sellel imel on aidanud sündida!

Sel aastal peaks kapitaalselt uuendatama ka meie kiriku välisvalgustust. Siis hakkavad pimedal ajal süttima paljud tuled, mis muudavad meie kiriku kaunilt nähtavaks. Kiriku seest valgustatakse ka kaks Vabaduse väljaku poolset vitraažakent, milles evangelistid Johannes ja Luukas seisavad ülestõstetud õnnistava käega nende poole, kes neist mööduvad.
Nii nagu ka eelmiste uute vitraažidega akende alla seinale, oleme paigaldanud ka nelja viimase vitraaži alla plaadid, millel on vitraažikunstniku, peamiste töid teostanud firmade ja kõigi nende annetajate nimed, kes on annetanud vähemalt sada eurot.

Kõik on väga oodatud nii 25. aprillil kui ka 29. mail Tallinna Jaani kirikusse akende valmissaamist märkivatele sündmustele!
Sel aastal peaks uuendatama ka kiriku ümber olevad haljasalad. Palju uut, põnevat ja ilusat on ees.
 
Rahu ja tervist!
Jaan Tammsalu

Kalender

E T K N R L P
11
12
18
19
22
30