Vabaduse plats 1, Tallinn

NÄDALA MÕTE. 5.07.2021

„Jeesus läks üles mägedesse ja kutsus enese juurde, keda ta ise tahtis, ja need tulid tema juurde“ (Mk 3:13).

Eilne pühapäev kirikuaastas kandis nimetust „Apostlite pühapäev“ ja selle pühapäeva juhtmõtteks on „Issanda teenistuses“. Lugesin kord üht lugu, mis selle pühapäeva mõtte minu arvates hästi lahti seletab.

„Kõrge vaimulik oli külas tuttaval lossihärral. Jalutades pärast rikkalikku lõunasööki kaunis lossiaias, õhkas vaimulik: „Imeline on sinu kätetöö, Issand! Millise ilu oled sa meile hingekosutuseks ja imetlemiseks andnud!“

Aednik, kes seda kuulma juhtus, tähendas muiates: „Oleksite te, püha isa, seda kätetööd möödunud aastal näinud, kui aednikku polnud ja selle aia eest hoolitses Issand üksi!“ („Õpetajat otsimas“. „Imeline kätetöö“, lk 242).

Eilseks pühapäevaks kirikukalendris jutluseks antud evangeeliumitekst (Mk 3:13–19) kõneles sellest, kuidas Jeesus valis endale 12 apostlit, selleks et nad välja õpetada ja saata kuulutama – kuulutama jumalasõna, evangeeliumi. Too meie loo usin aednik ütles välja selle, millest tahab meile kõnelda apostlite pühapäev. Jumal ei tegutse maa peal üksi, Ta vajab kaastöölisi inimeste hulgast. Vajab neid, kes kuulutaksid sõnadega Tema rõõmusõnumit, Tema vägevust, headust, armu ja halastust. Kuid Ta vajab ka neid ja ehk isegi rohkem neid, kes kuulutavad Tema armu ja imesid oma tegudega, oma eluga. Liiga palju on maailmas tühje sõnu ja tühiseid lubadusi, nõnda et paljud inimesed on lakanud sõnadesse uskumast.

Sageli on selleks, et sõna jõuaks südameni, vaja seda südant esmalt puudutada teoga. Tegu, mis aitab nähtavaks muuta Jumala ligiolu, Tema väge ja armu, võib eemaldada katte silmadelt ja panna mõtlema ning Jumalat otsima. Tegu võib eemaldada kalkusekihi südamelt ja muuta selle vastuvõtlikuks evangeeliumisõnale. Küllap suutis Jumal tolle meie loo aedniku kätetöö abil panna ennast ülistama mitte ainult tolle vaimuliku, vaid veel paljud, kes selles aias jalutasid. Ülistama ilu kaudu, mille Jumal oli kinkinud ja mille aedniku usin töö oli nähtavale toonud. Ehk juhtis tolle aedniku töö viljade nägemine nii mitmedki tollesse pühakotta, kus see vaimulik pühapäevahommikul rõõmusõnumit kuulutas.

Jeesus valis kord endale abilisteks 12 meest, keda Ta nimetas apostliteks. Kuid Jumal vajab oma riigi ehitamise töös rohkem abilisi, tegelikult vajab Ta appi igaüht, kes on Teda tundma õppinud ja Tema oma Jumalaks tunnistanud. Ta vajab igaüht meie hulgast – meie võimeid, talente, pühendumust. Me kõik oleme kutsutud selle riigi tööle, kutsutud alates hetkest, kui oleme ristimises vastu võetud Jumala rahva hulka. Öeldes leeripäeval oma jah-sõna, kinnitame, et oleme selle kutse ka vastu võtnud.

Mõelgem siis sellele, kuidas oleme meie oma sõnadega, oma tegudega, oma eluga kuulutanud rõõmusõnumit Jumalast, Tema vägevusest, Tema armust ja halastusest.

PALVE: Kõigeväeline Jumal, Sina kutsud inimesed oma teenistusse ja viid maa peal nende kaudu oma tööd edasi. Me palume Sind, ava meie kõrvad ja südamed, nii et meiegi Sinu kutset kuuleme ja järgime. Tee meid Sinu evangeeliumi rõõmsateks kaastöölisteks. Issand, me täname Sind Sinu usalduse eest, töö ja ülesannete eest, mida Sina meile annad, võimaluse eest oma annetega luua ja teenida seda imelist maailma, mille Sa meile elamiseks kinkinud oled. Aga õpeta meid ka mitte ainult usinasti töötama ja teenima, vaid ka õigel ajal puhkama ja tänulikult nautima Sinu ilusaid ja häid ande. Õpeta tundma rõõmu meile kingitud elust. Tänu Sulle, Issand!

 

Kalender

E T K N R L P
2
5
6
9
12
16
19
20
23
26
27
30