Vabaduse plats 1, Tallinn

ÕP JAAN TAMMSALU 10.03.2021 PÄEVAMÕTISKLUS

JT3

Mu silmad on alati Issanda poole, sest Tema tõmbab mu jalad võrgust välja (Ps.25:15)

Kuidas on see võimalik? Kuidas on võimalik oma silmad alati Issandal hoida? Palju vajalikku jääks siis tegemata! Kas ikka jääb? Jumal on kõikjal ja Teda on kõiges. Häda selles ongi, et me selle unustame, arvame, et Tema on vaid kirikus, oma Sõnas ja sakramendis ning kui kirik kinni pannakse, siis sulgub uks meie ja Tema vahel. „Temas me elame ja liigume.“ Nii kirjutab pühakirjas Paulus. Muide, need sõnad on ka kunstnik Kristjan Raua hauakivisse raiutud:

On mõnesuguseid andeid, kuid üks vaim
ja on mitmesuguseid jõude, aga üks Jumal,
kes teeb kõike kõiges.
Temas me elame, liigume, oleme.

On oluline, et me Tema olemasolu, Tema meile ligidalolemist iial ei unustaks. Muidu võime hirmust hanguda, muutuda teovõimetuks või tõmmata endale õnnetuse, valu ja kurbuse kaela. Tema ligiolu unustades võime teha neile, kelles Ta on, halba. Tema on igas inimeses, kõikjal Tema loodud looduses, ääretus universumis.

Kuidas see Vana Testamendi laulik kord 139. psalmis küsis?

Issand, sa uurid mind läbi ja tunned mind.
Sina tead, millal ma maha istun ja millal ma tõusen;
sa mõistad kaugelt ära mu mõtted.
Sa mõõdad ära mu käimise ja mu pikali-olemise,
ja kõik mu teed on sulle tuttavad.
Sõna ei ole veel mu keelel, kui ennäe –
sina, Issand, tead selle kõik ära.
Tagant ja eest sa ümbritsed mind
ja paned oma pihu mu peale.
See tundmine on minule imeline,
see on liiga kõrge, et saaksin sellest jagu.
Kuhu ma võiksin minna su Vaimu eest?
Ja kuhu ma põgeneksin su palge eest?
Kui ma astuksin taevasse, siis oled sina seal;
kui ma teeksin endale aseme surmavalda,
vaata, sina oled seal!
Kui ma võtaksin koidutiivad
ja asuksin elama viimse mere äärde,
siis sealgi su käsi juhataks mind
ja su parem käsi haaraks minust kinni.
Ja kui ma ütleksin:
„Katku mind pimedus ja valgus mu ümber saagu ööks!”,
siis pimedus ei oleks pime sinu ees, vaid öö oleks nagu päev,
pimedus oleks otsekui valgus.

Tema teadis seda, oli mõistnud, kogenud ja palub:

Oh Jumal, uuri mind ja tunne ära mu süda!
Katsu mind läbi ja tunne ära mu mõtted!
Vaata, kas ma olen valuteel
ja juhata mind igavesele teele!

Mida palume meie?

Maailm on valuteel. Püüab vaktsiinide ja paljude piirangute abil valuteelt eluteele jõuda. Kusagil saadakse tõusvad numbrid peatuma, kuid siis tulevad uued tüved, avastatakse uut hirmutavat. Kaks Euroopa riiki, kes on kuulutatud selle suure liidu kõige uskmatumateks – see vist tähendab kõige vähem kiriku ja kristliku religiooniga seotuiks –, kõige väiksema ristitute osakaaluga riikideks – Tšehhi ja Eesti –, on nüüd ühtäkki Euroopa Liidus uude viirusesse kõige enam nakatuvate osakaaluga riigid.

Tuleb meelde see, mida kord ravitseja KAIKA LAINE mulle ütles, kui küsisin, miks ta ristimata inimesi ei püüagi aidata – nad oma koduväravalt tagasi saadab. Ta vastas, et kui inimene on vale vaimu all, pole mõtet teda tema ühest haigusest päästa, sest peagi lööb mõni uus tõbi temas kusagil mujal välja. Esmalt peab inimene saama õige vaimu – Jumala vaimu alla –, peab saama ristimises Jumala omaks. Alles siis on mõtet teda Jumala abil tervendada. See tervendaja aitas tuhandeid.

Kui oleme Jumala omad ega unusta Tema ligiolu, kui meie silmad on alati Issanda poole, tõmbab Tema ka meie jalad võrgust välja.

Head ja õiget nägemist!

PALVE: Issand, me isand, meie lunastaja ja arst, vägev abimees, me vajame sel äreval ajal väga Sinu armu ja halastust. Vaid Sina saad ja suudad aidata. Anna meile usku, aita meid, et meie usaldus Sinu vastu kasvaks. Andesta, kui meie silmad nagu hirmunu, meeleheitel olija omad vaadates Sind igal pool ei märka. Vabasta meid hirmust, tee, et me näeksime, muuda meid nägijaiks! Tee meid nägijaiks, kes näevad, keda me saaksime aidata, kelle elu pisutki kergemaks muuta. Aita meid, et me ei satuks hirmu ja eksituse võrkudesse. Õnnista meid ja meie armsaid. Õnnista meie maad ja rahvast, kaitse kurja eest! Ärata uskmatuse unes uinujad, kingi paljudele igatsust jõuda Sinu kaitsvasse peopesa kumerusse! Muuda valutee eluteeks, seda palume Jeesuse Kristuse, meie Päästja nimel, aamen.

Kalender

E T K N R L P
3
6
7
13
14
17
20
21
24
27
31