Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

Praosti üleskutse: tulge reformatsiooni aastapäeva jumalateenistusele toomkirikus!

reformatsiooni

31. oktoobril tähistatakse reformatsiooni 500. aastapäeva. Praost JAAN TAMMSALU kutsub kõiki sel õhtul kell 18 Tallinna toomkirikusse:

„Sellel aastal on luterliku reformatsiooni algusest peagi möödas 500 aastat – 31. oktoobril 1517 lõi Martin Luther oma 95 ladinakeelset teesi Wittenbergi kiriku ukse peale ja siis see möll algas. Nüüd, täpselt 500 aastat hiljem kutsun ma Tallinna praostina kõiki toomkiriku ukse juurde, aga haamrit ega naelu ei ole vast vaja kaasa võtta, tulge ja peame maha reformatsiooni 500. aastapäeva võimsa jumalateenistuse. Ja ma olen seekord lausa nii karm mees olnud, et olen palunud, et kõik meie Tallinna vaimulikud rikuksid kirikuseadust ja jätaksid oma kirikutes teenistused sellel päeval ära ja tuleksid toomkirikusse. Olen palunud, et ka kõik Tallinna praostkonna koorid jõuaksid toomkirikusse – ja mitte rõdu peale, vaid alla – rahva keskele. Siis me laulame „Kindlat linna ja varjupaika“ seal nii, et vaatame, kas toomkirik ikka on piisavalt tugev, et seda sadade inimeste ühist võimsat laulu vastu pidada. Kas vapid jäävad seintele ... Üks väike koor on ka üleval rõdul ja laulab mõne ühislaulu vahele mõned salmid.

Ma loodan, et sellest tuleb niisugune teenistus, millest Luther on unistanud. Kogudus laulab võimsalt emakeelseid laule. Välja on valitud suurejoonelised ja väga kaunite meloodiatega koraalid. Teenistuse ülesehitus on praostkonna muusikutega läbi räägitud – istusime üheskoos ja arutasime asjad läbi.
Nii et kõik on 31. oktoobril oodatud toomkirikusse, meie peakatedraali. See on teisipäevane päev ja alustame kell 18. See on ilma armulauata teenistus ja kestab umbes tund aega. Teeme seda üheskoos! Me ei kutsu kohale ülikuulsaid soliste ega koore, vaid laulame kõik koos ise. Toomkiriku orel on selle saateks võimas Jumala kiitmise masin.

Paneme toomkiriku sel õhtul puupüsti täis ja teeme ühe korraliku punkti reformatsiooni 500. aastale. Eelmise aasta 9. oktoobril alustasime juubeliaasta tähistamist pidulikult Oleviste kirikus, lõpetame nüüd toomkirikus.“

Kalender

E T K N R L P
4
7
10
11
14
17
18
25
28