Koguduse lood

Maret Olveti isikunäitus „Longum iter est“

 

12. jaanuaril avati Tallinna Jaani kiriku galeriis graafik Maret Olveti isikunäitus „Longum iter est“, mis jääb avatuks kuni märtsi alguseni. Näituse kuraator on Erkki Juhandi.

 

Leidsime Maret Olveti avamispäeva eel Jaani kirikus näitust üles panemas ja istusime korraks maha, et kuulata, mis on sündimas.

Mis hakkab Te kohe avaneval näitusel pasitma?
Teema on tõsine: mul on siin „Meister ja Margariita“, must rist ja kuldne rist. „Meister ja Pilaatus“, „Kolgata“ ja muud sellised tõsised asjad.

Kas võib öelda, et te olete mõneti Mihhail Bulgakovi ja tema „Meistri ja Margariita“ lummuses?
Jah, muidugi. See kõik on suurest armastusest kirjaniku vastu. See teos on nii võrratu, et tõesti võib mitu korda lugeda.

Kas Te oskate välja tuua erinevusi, kui Te lugesite hästi noorena „Meistrit ja Margariitat“ ja kui Te nüüd loete? Mis on vahet?
Suur vahe on, sellepärast et kui nüüd lugeda, siis tulevad filosoofia ja ajalugu mängu. Aga esimesel lugemisel lihtsalt ahmid seda, kõiki neid tundeid ja muud.

Mis detailide kaudu Te oma olete mõtteid näitusetöödes avaldanud? Värvid jms?
„Kolgata“-nimelisel lehel on suur punane rist. See on minu meelest filosoofiline. Teine töö sel teemal on „Meister ja Pilaatus“. Seal on suur müür, mis on vaadete vahel, ja siis on üks valguskiir läbi selle müüri.

Milline näitusel olev töö on Teil endal kõige südamelähedasem?
Eks ikka viimane on alati. Viimase töö nimi on „Longum iter est“, mis eesti keeles tähendab, et tee on pikk ja eesmärk kaugel.

Kas eesmärk tundub kaugel?
Tundub kaugel jah. See ei hirmuta, aga see hirm on küll, et aeg läheb ümber, ei jõua.

Mitu tööd Teie näitusel Jaani kiriku galeriis ehk lõunasaalis on?
20 tööd. Siin on mul töid ka varasematest aegadest. Ma olen risti ikka ja jälle kasutanud. See on üks tugevamaid sümboleid üldse. Mõiste „ristumine“ – nii vaadete kui ka ellusuhtumise kui ka kõikide muude sellist asjade poolest ... Rist sümboliseerib väga paljusid asju, on väga tugev, magnetiline sümbol.

Millised on suuremad ristid olnud Teie elus?
Oi, neid on olnud üksjagu. Ma olen ju kogu sõjaaja läbi teinud, pommitamised ja kõiksugused muud asjad. Ja hiljem ühikaelu, väga vilets elu tudengipõlves. Igasuguseid riste on olnud.

Millised suunamuutused on Teie loomingus viimastel aastatel toimunud?
Minu loomingus on toimunud muutused suurema selguse ja minimalismi poole. Puhtuse poole. Nõukogudeaegne realism kunstis oli natuke liiga hall, selles realismis oli liiga palju musta ja halli. Nüüd on selline tunne, nagu vabaneks. Tahaks helgemat, puhtamat ja lihtsamat kunstis. Tahaks valguse poole.

Mis on praegu Teie lemmikvärvid?
Ma kasutan kõiki värve väga meelsasti. Kuna nõukogudeaegne graafika oli põhimõtteliselt mustvalge, siis nüüd ma enam ei taha mustvalget teha – selles on vahe.

Miks on Teie näitus kirikus?
Ma olen ristiinimene, aga ristitud Tartus Peetri kirikus. Mulle lihtsalt meeldib kirik väga. Ma mõtlen, et minu looming sobib siia.

 

******

 

KURAATOR ERKKI JUHANDI EDASTAS KA NÄITUSE PRESSITEATE:

Maret Olvet
Tallinna Jaani kiriku galerii
Isikunäitus „Longum iter est“
12.01.–2.03.2017

 

Inimese elu on võrreldud teekonnaga ja küllap see ei ole mitte ainult luuleline võrdluspilt meie elu kohta. On ju sellel teel oma kindlad sihid, millel kulgeda, ja kindlasti ka teatud eesmärgid, mida soovitakse saavutada. Millised need on? Ja kas ja kuidas me neid teadvustame? Kas oleme igavese eluaseme otsijad ja oma teekonna mõtestajad?

Maret Olvet kaardistab oma loomingut läbi näituse pealkirja „Longum iter est“ – teekond on pikk, siht kaugel. Selles sõnumis peitub nii tema elukogemus kui ka sügavam arusaam loomingulise teekonna püüdlusest kaugel oleva täiuse – absoluudi – poole.

Kunstniku töid iseloomustavad täpne kompositsioon, kindlakäeline vormi ja teema käsitlus. Julgus igas konkreetses töös luua läbi erinevate abstraktsete kujundite ja läbi talle omase kunstikeele kindel tervik.

Tema teosed on sügavalt läbitunnetatud oma tõsiste teemade poolest, nagu „Meister ja Pilaatus“, „Longum iter est“, „Kolgata“ ja „Must rist“. Samas on ta loobunud mustvalgest koloriidist ja kasutab julgelt kirkaid toone. Just läbi mängulise ja läbitunnetatud värvikeele ja valguse mõjuvad tema tööd vaatajale värskelt ja tänapäevaselt. Ka tõsine teema ei mõju kurnavalt ega ängistavalt, pigem uuenduslikult ja vabastavalt. Rõõmuküllased ja elujaatavad aspektid. Isegi optimism. Kindel ja välja kujunenud käekiri.

Maret Olvet ütleb oma pühakoja näituse kohta: „Minu looming on väljunud traagikale tihti omase mustvalge kesksusest, valgus ja värviküllus on mulle lähedane ja armas.“

Tallinna Jaani kiriku galeriis on eksponeeritud läbilõige graafik Maret Olveti viimaste aastate loomingu paremikust. Enamik töödest on teostatud kõrgtrüki tehnikas. Kunstnik käsitleb talle isiklikult olulisi ja sotsiaalselt esile tõusnud teemaderingi – see viitab loomingulisele küpsusele ning armastusele kunsti ja teda ümbritseva elu vastu. Loominguline teekond jätkub, eesmärk on püsiv. Teemad ja küsimused jäävad.

 

Olete südamest oodatud!

Erkki Juhandi
näituse kuraator
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
55 17 777

Kalender

E T K N R L P
3
4
7
10
14
17
18
21
24
28

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net