Vabaduse plats 1, Tallinn

Koguduse lood

„LOOJA LOOMINGU LUMMUSES"

Kuigi esitlus on Jaani kirikus alles 2016. aasta 1. novembril, on nüüd juba raamatupoodidesse jõudnud vaimulike JAAN TAMMSALU ja MÅRTEN ANDERSSONI tekstide ja loodusfotograaf ARNE KAASIKU fotodega raamat „LOOJA LOOMINGU LUMMUSES“. Lummusse jääb küllap ka vaataja-lugeja, sest raamat on suur, imeilus ja sügava sisuga. Kes süveneb, sellel peatub kiirustav aeg ning saavutatud rahulik rütm võimaldab siseneda hoopis kaunimasse maailma, kus on rannal inglitiivast langenud sulgi, mahajäetud paate, lõputut nukrust, ilu ja igatsust. Ja küllap veel palju muudki. Loodu on ilus.

Kunagi, kui ka teisi autoreid Tallinnas kohtame, räägime sellest raamatust veel. Aga sissejuhatuse teeb õpetaja JAAN TAMMSALU:

„Ma ei räägiks sellest raamatust täna, kui see ei oleks juba raamatupoodides, kui ma ei oleks seda juba hoidnud Rahva Raamatu uudiskirjanduse laua juures oma kätel ja vaadanud vaateaknal.

Me olime planeerinud esitluse, mis nüüd on muutunud järelesitluseks, 1. novembrile: pidulikult ja ilusti – muusikute ja kõnelejatega on ka kokku lepitud. Aga mis siis juhtus, et see raamat tuleb nii palju varem ja esitlus nii palju hiljem? Juhtus see, et kõik olid hirmus korralikud ja tahtsid suveajal kõik asjad korda saada ja ära teha, et pärast jõuaks veel lihvida, kui peaks vajadus ilmnema. Aga siis tuli välja, et jõudsime varem, kui olime planeerinud: kõik tekstid said varem valmis, keeletoimetaja töötas korralikult ja kiiresti, pildid said varem valmis, paika ja töödeldud, kaunis kujundus sai varem tehtud. Olime ettevaatlikud, aga nõnda see ikkagi varem valmis saigi. Kujundaja Lemmi Kuulberg ja fotode digitaalne ettevalmistaja Sven Začek tegid oma tööd neile omase põhjalikkusega ja tähtaegadest hästi kinni pidades. Olime raamatu esitluse aja ammu hingedekuu esimeseks õhtuks kokku leppinud, kuid siis saime teada, et ka trükikoda töötab meie raamatuga kiiremini, kui olime osanud arvata. Esitluse aega ei tahtnud aga muuta.

Ja ega Ahvenamaalt, kus Mårten Andersson elab, ei ole nii lihtne kogu aeg Tallinnas käia, kui seal kohapealgi on kogu aeg tööd. Seepärast on raamatuesitlus kokku lepitud 1. novembriks. Siis see toimubki, kui Jumal lubab.

Selle raamatuga on kummaline lugu. Võib-olla niipalju võib ette ära rääkida, et Arne Kaasik, hea sõber, saatis mulle jõuludeks väga ilusa e-foto. Seal oli hingematvalt ilus jäise mere pilt ja ma kirjutasin talle spontaanselt vastu tänusõnad ja ütlesin: „Kuule, me võiksime koos raamatu teha.“

Kahe ja poole kuu pärast, nii nagu eesti mehele omane, tuli Arne Kaasik minu juurde ja küsis: „Kas sa mõtlesid seda tõsiselt?“ Mina ei teadnud, mida tema mõtleb või mida olin mina mõtelnud. Siis ta tuletas mulle meelde meie kirju ja teatas, et tema oleks ka huvitatud.

Ma kohkusin algul ära, sest kust sa võtad nii palju tekste NII ilusate piltide vahele? Siis tuli meelde, et mul on väga kauaaegne sõber Mårten Andersson, kellega me oleme paarikümne aasta jooksul väga palju tekste üheskoos teinud ja võiksime neid ka juurde teha. Pealegi oli Mårten mulle kogu aeg rääkinud, et me peaksime oma raamatu ka lõpuks tegema.

Kas pole parim pakkumine see, kui üks hea fotograaf pakub sulle oma imeilusaid fotosid – täitsa tasuta – ja sina saad nende vahele kirjutada oma tekste ... Ei saanud ära öelda. Ja Arne Kaasik ei öelnud ära siis, kui ma ütlesin, et ma tulen kahekesi, kuna üksinda päris ei suuda, ei saa ega ole päris see.

Nii oleme me siia raamatusse enam kui pooled tekstid uued kirjutanud. Osad on inspireeritud ka nendest fotodest: kui ikka on kummuli paat kuskil lume keskel, siis tuleb sellest kummuli paadist kirjutada; või kui on vana vanker või jäine meri ... Nii et paljud tekstid on väga-väga värsked. On aga ka üks osa tekste, mis on kirjutatud 15 või kümme või kaks aastat tagasi.

Raamat on valmis. Selles suures, 150-leheküljelises kõvaköitelises raamatus on üle 150 suurema ja väiksema foto. Seal on ka suur hulk eesti- ja ingliskeelseid tekste. Üks lätikeelne sõna on ka sees, aga muidu on ikka ainult kaks keelt: eesti ja inglise keel.

Ilusat lugemist, ilusat vaatamist!

Ma ei tea, kuidas raamatupoed minu jutu peale nüüd reageerivad, aga soovitan ostmisega natuke oodata. Kui suudate 1. novembrini ära oodata, siis esitlusel pakume me raamatuid 20 euroga ja anname kolme autogrammiga raamatuid, kus väike pühendus ka sees. Aga ka raamatupoed on seekord väga väikese juurdehindluse teinud ja kes ei kärsi ära oodata, siis ostke aga nüüd kohe sealt või Tallinna Jaani kirikust.

Ma arvan, et see on väga hea jõulukingitus või kingitus välismaale saatmiseks: piltidest saavad kõik rahvad aru ja inglise keelest ka üsna paljud. Eesti keelt LIIGA palju ka ei ole välismaalase jaoks. Olen õnnelik, sest kõik selle raamatu tegijad on teinud väga palju tööd ja lõpptulemus on ilus.

Tere tulemast raamatu „Looja loomingu lummuses“ järelesitlusele 1. novembril kell 17. Siis saab raamatuid kolme autori pühendusega. Näitame suurelt valikut raamatus olevatest fotodest, kuuleme Robert Jürjendali, Tiia Tenno ja Toomas Vavilovi esituses kaunist muusikat ja autoreid lugemas tekste.“

Kalender

E T K N R L P
1
2
5
8
9
15
19
23
26
29
30