Koguduse lood

ALGAVAD „LOODUD SÕNA ÕHTUD“. ÕHTUJUHT ON JANEK MÄGGI

 

Unistused saavad teoks. Pärast seda, kui õpetaja JAAN TAMMSALU kõrvu olid siit-sealt jõudnud soovmõtted lubada loodud sõna Jaani kirikusse, nii et kõik huvilised saaksid selle loojatega lähemalt tuttavaks, hakkasid asjad sel sügisel kiiresti arenema. Huvitava külalisega õhtuid hakkab juhtima JANEK MÄGGI ning sõnaõhtu külalisega on alati kaasas ka vähemalt üks muusik. „Loodud sõna õhtud“ toimuvad IGA KUU TEISEL ESMASPÄEVAL kell 18, ainult esimene on erandlikult teisel ajal – 26. septembril kell 18. Õhtu kavandatav kestus on poolteist tundi.

„Loodud sõna õhtute“ töögruppi kuuluvad õpetaja Jaan Tammsalu, kommunikatsioonibüroo Powerhouse juhataja Janek Mäggi, teatrilavastaja ja näitleja Katri Aaslav-Tepandi ning ajakirjanik ja keeletoimetaja Margit Arndt-Kalju.

Seda, mis on plaanis, tutvustab Janek Mäggi.

Mis on tulemas? Millised on plaanid?

Meil on selline mõte, et teeme Jaani kirikus esimesel hooajal kümme „Loodud sõna õhtut“. Miks ja kelle loodud sõna? Sõna on Piiblis olnud väga olulisel kohal. „Alguses oli Sõna ja Sõna oli Jumala juures ja Sõna oli Jumal.“ Järelikult sobib sõna erakordselt hästi ka kirikusse.

Kirjanduse ja üleüldse kirjakeele mõju on viimase 30 aasta jooksul ühiskonnas tervikuna oluliselt lahjenenud. Näiteks seesama mõte, et kui avasime täna siin ühe luuleraamatu, mis on umbes 30 aastat vana, siis leidsime, et see on kokku pandud ajal, kui asju tehti veel korralikult.

Ma arvan, et meil ongi vaja rohkem tähelepanu pöörata sellele, kui palju igasugune kirjutatud sõna ja mõttelugu laiemalt ühiskonda saab korraldada ja korras hoida, meie elu lihtsamaks, huvitavamaks, paremaks, säravamaks ja särtsakamaks muuta. Sest kuigi ilukirjanduse puhul on meelelahutuslik roll teistest rollidest siiski natuke ees, võib öelda, et just sealt tuleb see, et me suudame rääkida selgelt, arusaadavalt, huvitavalt, mõnusalt. Sealt see tulebki.

Me peame silmas seda sõna, mis on kas paberile pandud või võib-olla hoopis helindatud. Helide ja sõnade loomine on sarnased, võib-olla need üldse ongi üks ja seesama.

Kes tulevad?

„Loodud sõna õhtutele“ on tulemas palju selliseid loojaid, keda me tahame avada. Kui me midagi või kedagi avame – loomingut ja inimest –, siis on meie peamine mõte leida niisuguseid tahke, mis huvitavad ja arendavad teisi ja võib-olla on ka meeltlahutavad, inspireerivad, motiveerivad või mõnd muud positiivset emotsiooni edasi andvad.

Selliseid asju tehakse ka mujal: kirjutatakse ajakirjanduses, tehakse lavastusi jms. Aga kristlik teema on selle juures paljuski avastamata. Ja see on meie point. Me teame vähe neid inimesi, kes räägivad usust – eriti kui nad ei ole otseselt kirikuõpetajad. Kes mitte üksnes usuvad, vaid ka räägivad usust. Jälle me jõuame sõnani.

Tahaks üles leida need inimesed, kes on midagi loonud. Kes on loonud midagi sellist, mis läheb paljudele korda ja puudutab paljusid ning millel on kiriku konteksti hästi sobiv vaimulik dimensioon, vaimulik puudutus, arusaam.

Tulemus peaks olema see, et kui esimene hooaeg õnnestub, siis teeme võib-olla teise veel – kui inimestele läheb korda ja kui need inimesed lähevad korda, looming läheb korda.

Kõik saavad vabalt tulla tutvuma inimestega, kellega nad muidu võib-olla ei ole sedasi kokku puutunud. Oleks väga tore, kui inimesed avastaksid siin enda jaoks uusi maailmu. Et nad näeksid: „Ahaa, on olemas Marju Kõivupuu! Temal on sellised mõtted, ta on selliseid asju kirjutanud ...“ Ma arvan, et see läheb väga paljudele korda.

Esimene kutsutu on Marju Kõivupuu – 26. septembril. Seejärel tuleb Avo Üprus – 10. oktoobril.

Nende inimeste valikul, kellele ettepanek teha, keda kutsuda, mõtlesime me sellele, et kutsutav inimene oleks loonud sõna või kasutanud sõna loomiseks ning et tal oleks selgesti tajutav side, isiklik puudutus ka Kristusega, kristliku maailmaga, selle väärtustega. Ja et need oleksid saanud tema loomingus võib-olla mingisuguse konkreetse väljenduse.

Kes on kuulama-vaatama oodatud?

Oodatud on iga inimene, kellel on huvi kristliku maailmapildi vastu ja kellel on huvi ka hea, kvaliteetse, lennuka, särtsaka, lummava teksti vastu. On palju neid, kes ei pane tähele oma igapäevast keelt ega taju, et see on kuidagi piiratud või lausa puudulik. Aga kui see piiratus on harimatus või kui endaga on jäänud töö tegemata, siis seda haigust me tahame aidata ravida.

Kuidas sa siia õhtujuhiks jõudsid?

Aus ja lühike vastus on see, et Jaan Tammsalu helistas. Ma ise ei ole elus mingeid väljakutseid eriti otsinud. Aga kõik, mis minu juurde jõuab, tuleb vastu võtta. Kui ma saan teha midagi uut, midagi senitehtust teistmoodi, siis tasub ju proovida – see aitab kuhugi jõuda.

Jaan Tammsalu on suutnud Jaani kirikust teha tõmbekeskuse. Mitte ainult usu mõttes, teenistuste mõttes, vaid ka laiemalt kristliku kultuuri mõttes. Enamikul sündmustel, mis Jaani kirikus aastas aset leiavad – ja nende arv on sadades –, on selge sõnum olemas. Need on läbi mõeldud ja selge kontseptsiooniga.

See, et Jaan pidas vajalikuks tuua üks uus asi kirikusse, see näitab kiriku avatust ühiskonna poole, mitte suletust, milles kirikut on väga palju süüdistatud. See avatus ja ühiskonna osa olemine on üks selle väikese ühiselt ette võetava tee moto.

(Fotol: Janek Mäggi)

Kalender

E T K N R L P
3
4
7
10
14
17
18
21
24
28

EELK Tallinna Jaani kogudus

Vabaduse väljak 1, 10146 Tallinn
+372 644 6206
+372 5663 4624
tallinna.jaani@eelk.ee

Kantselei avatud:
T, N, R 10.00-16.00, K 10.00-18.00
Kinni riiklikel ja kiriklikel pühadel.

Välisviited

EELK

piibel net