Teated ja uudised

uks

Tallinna Jaani kiriku uksed on sel pühapäeval kõigile avatud. Toimub sõnajumalateenistus, kus jutlust peab õpetaja JAAN TAMMSALU, kaasa teenib õpetaja EVE KRUUS, orelit mängib TIIA TENNO ja lisaks esinevad viiuldaja MEELIS VAHAR ja tšellist KONSTANTIN MARTÕNOV. Teenistusest teeb otseülekande Tallinna TV.

 

Õpetaja JAAN TAMMSALU

„Kuna see jumalateenistuse lubamine tuli niivõrd ootamatult – üle 150 aasta tuleb lõpuks ka mõni jumalateenistus väga ootamatult! –, siis kahte asja teeme me nüüd kindlasti:

1) laulame lõpuks ometi koraale – siiamaani oleks teleteenistustel laulmine olnud üsna kummaline;

2) muusika jääb, nii nagu me oleme seda välja kuulutanud: on tšellist, viiulimängija ja organist.

Mis siis puudu jääb? Puudu jääb armulaud. Jumalateenistus on tavapärasest tunduvalt lühem, ka jutlus on lühem ja pihikõnet ega armulaua pühitsemist ega jagamist ei ole. Nii et üsna suur tükk asju jääb ära. Peaks tulema umbes tunnine või natuke pikem jumalateenistus.

Kui Jumal lubab, siis armulauda jagame neljapäeval, 14. mail keskpäevapalvusel. Sealt edasi vaatame, kas me saamegi juba pühapäeval jumalateenistusel armulauda jagada – aga siis me peame väga tõsiselt läbi mõtlema, kuidas see armulauale ja sealt kohale tagasi liikumine kahemeetriste vahedega saab olema. Kõigepealt vaatame, kui palju rahvast sel pühapäeval kokku tuleb, ja siis rahva pealt otsustame ja teeme oma järeldused. Nii et üks samm korraga.

Keegi ei peaks hakkama oma närvisüsteemiga mängima. Kui on selline tunne, et ei peaks veel tulema, siis on nõnda. Siis vaadake Tallinna TV-st otseülekannet. Arvestasin, et kiriku tuhandele ruutmeetrile mahub reeglite järgi umbes kakssada inimest. Kuna kohad on korralikult märgitud ja seekord armulauale tulemist ei ole, siis peaks kõik olema väga turvaline – kordades turvalisem kui toidupoes või trammis-trollis. Ma ei oska muud öelda, kui et tehke oma sisetunde järgi. Kui on igatsus jumalateenistusele tulla ikka juba väga suur, siis tulge. Ma ei usu, et keegi ukse taha jääks selle tõttu, et kirikus ei ole piisavalt 2 + 2 kohti. Küllap saame kõik ära mahutatud ja saame ühiselt Jumalat tänada. Selle pühapäeva nimeks on „Cantate“. „Laulge Issandale uus laul, sest Tema on imetegusid teinud!“ (Ps 98:1). Ilus pühapäev taas kokkutulemiseks.“